Güray Öz

İlk ve orta eğitimini Nazilli'de tamamlayan Güray Öz 1949 doğumludur. Hukuk öğrenimini 12 Mart darbesi sonrası yarıda bırakmak zorunda kaldı. Ant ve Partizan dergilerinde yazı ve söyleşileri yayımlandı. Türkiye İşçi Partisi'nde üye, Fikir Kulüpleri Federasyonu'nda yönetici olarak görev aldı. İSTA Haber Ajansı'nda muhabir olarak çalıştı. Soyut dergisinde şiirleri yayımlandı.1981 yılında yurt dışına çıkan Öz, Almanya'da Türkiye Araştırmalar Merkezi'nin basın sözcülüğünü yaptı. 1996’dan 2018 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde çalıştı. Avrupa Temsilciliği, Yazı İşleri Müdürlüğü ve okur temsilciliği yaptı. Öz Cumhuriyet Gazetesi davasında yazar ve yönetici arkadaşları ile birlikte yargılandı. Çok sayıda kitaba ortak yazar olarak katılan Öz'ün ABD'nin Irak işgalini ele alan “Salı Sabaha Karşı” adlı denemeleri 2006’da, “Hala Şafakta Geliyorlar Angela” (Ayrıntı Yayınları) 2018’da, “Kuşların Kanat Sesleri” adlı romanı (Bilim Sanat Yayınları) 2019 da yayınlandı. Öz’ün “Kurumuş Gül Ağacı” (Toplum Yayınları) “Dinleyin Size Bir Şey Söylüyorum” (Kırmızı Kedi yayınları) adlı iki şiir kitabı var. Öz uzun yıllar Cumhuriyet gazetesinde Avrupa adlı köşesinde yazdı. Şimdi BirGün gazetesinde ve İleri Haber’de yazmayı sürdürüyor. Güray Öz Türkiye Gazeteciler Cemiyeti-TGC, Avrupa Türk Gazeteciler Birliği-ATGB, PEN Türkiye ve Uluslararası Haber Ombudsmanları Birliği-ONO üyesidir.
Köşe yazarları

Savaş bir oyun değildir, çağırmayın…

Bizim derdimiz, savaşı da barışı da savunurken, yalnızca haklı olabilmek değil, aynı zamanda egemen görüşün hışmına uğramamak da istiyoruz; çünkü savaş zamanlarında barışı savunmak imkansızlaşırken, retoriğin tüm marifetlerini kullanan savaş yanlıları, yalnızca gerçekliği, hakikati değil, hukuku da istisna haline getirebiliyorlar.

Köşe yazarları

Sevgili Metin’i anarken…

Doğal rotalarından saptırılmış insanlar şu uçsuz bucaksız evrenin küçücük dünyasında didişip dururken, o sonsuzluğa layık olabilmeyi, insanın özüne yakışmayan tüm kötülüklerle savaşmayı kendilerine meslek edinmiş insanlar olarak Metin’in dediği gibi tevazuyu elden bırakmadan inatla yürümekten bizi kim alıkoyabilir ki…

Köşe yazarları

Zafer de yenilgi de gerçeği yansıtmıyor

Emekçi sınıfların nesnel ve teorik olarak örgütlenmek ve boş hayallere kapılmadan siyasetin içine dalmaktan başka çaresi yoktur. Bunun için Sol’un kendini örgütlemesi ve sınıfın başta sendikal ve siyasal örgütlenmesi için çaba göstermesi gerekli ve zorunludur.

Köşe yazarları

Seçim sonrasında olanaklar sıkıntılar

Emekçi kitlelerin bağımsız ve birleşik gücü nasıl yaratılabilir sorusunun yanıtını yalnızca TİP değil, bu amacın doğruluğunu pratikte sınamış olan tüm sosyalist parti ve hareketler yapıcı bir tartışmayla vermelidir dersek çizmeyi aşmış olur muyuz?

Köşe yazarları

Kaygılı iyimserlik

Türkiye içinde bulunduğumuz çok da uzun sürmeyecek bir imkanlar döneminden geçiyor. Eğer layıkıyla değerlendirilebilirse, bu dönem, politikayı etkileyebilecek güçlü bir sosyalist hareket yaratma potansiyeline sahiptir; böyle bir hareketlenmenin enerjisini içinde taşıyor.

Köşe yazarları

Yeni bir siyaset için olanaklar

Bir soru da kendimize soralım. Önümüze yabana atılmayacak önemli bir fırsat çıktı. Durumu ve kendimizi gözden geçirip yeni bir bütün yaratmak için parçaların derin tartışmasını neden başlatmıyoruz?