İzge Günal

1960 doğumlu olan İzge Günal, Ankara Fen Lisesi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1984’te mezun oldu. 1991 yılında Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlığını tamamlayan Günal, 1992’de Anadolu Üniversitesi’nde yardımcı doçent ve 1996’da ise doçent oldu. 2002’de Dokuz Eylül Üniversitesi’nden profesör unvanını alan Günal, 2017 de açığa alınıp, 2018 de 701 numaralı KHK ile akademiden ihraç edildi. Çok sayıda yayını olan, aynı zamanda çeşitli bilimsel ve mesleki derneklerde yöneticilik yapan Günal, İleri Haber’in İleri Kitap ekinde yazmaya devam etmektedir.
Köşe yazarları

Anılar, anılar...

Evet, anılar güzeldir; insana anımsatır, öğretir, düşündürür… Bence herkes tarihe tanıklık ettiğini düşündüğü anda anılarını yazmaya başlamalı.

Köşe yazarları

İki dev roman

Romanın içerisinde o kadar çok malzeme, o kadar çok öykü var ki, pek çok yazar sadece burada anlatılanları ayrı ayrı kitaplaştırarak tüm edebiyat yaşamını geçirebilir. Zaten pek çok yapıta da esin kaynağı olmuştur Sefiller.

Köşe yazarları

Evdeki galeri

Dikkatinizi çekmiştir, sergilerin arkasında büyük sermaye grupları var. Sabancı, Borusan, Folkart gibi. Son anda gelen bile Aydın Doğan Vakfı. Hatta kimisi aracı da değil, doğrudan kendi koleksiyonundan parçaları sergiliyor; Arkas gibi. Garip bir duygu, ne düşüneceğimi bilemiyorum. Bir yandan seviniyorum aslında; insanlığa ait mirası koruyorlar diye. Birgün nasıl olsa tümünün kamuya aktarılacağından hiç kuşkum yok; o güne dek iyi saklanmaları gerekiyor. Herkesin yaşamda yapabileceği önemli bir iş vardır.

Köşe yazarları

Tutkuyla yazmak: Göksel Altınışık

Göksel Altınışık tutkuyla yazıyor ve her yazdığını içten bir dille, sürükleyici bir tarzda yazıyor. Ama hep yazıyor: Öykü yazıyor, şiir yazıyor, eşiyle beraber yazıyor, öğrencilerle yazıyor, aşkı yazıyor, kadınları yazıyor, hasta öykülerini yazıyor, tezini yazıyor… Hep yazıyor.

Köşe yazarları

Modern Türkiye’nin doğuşu

Ön not: Ülke büyük depremi yaşarken başka bir konuda yazmak, hatta sadece yazmak bile çok zor. Bu yazıyı daha önceden hazırlamıştım ama yine de gönderip göndermemeyi çok düşündüm. Sonunda gördüğünüz gibi yolladım, küçük değişikliklerle, kararsız bir biçimde…

Köşe yazarları

Türk Tarih Kurumu kitapları

Sonuçta, başlangıçta söylediğimi yineleyeceğim: tüm dil sıkıntılarına karşın TTK çok iyi kitap/belge basıyor. Önerim, kesinlikle kitap listesine bakın. Eminim ilginizi çekecek bir şeyler bulacaksınız.  Fiyatlarına da dikkat, daha uygununu bulmak çok zor.

Köşe yazarları

Okumanın anlamı

Neden bu kütüphane var? Okumak ne işe yarar? Nereye kadar?.. Bence tüm bu soruların, dolayısıyla konuyla ilgili kitapların, tek amacı bibliyofilin kendisini anlamlandırma çabasıdır.