Kaya Özkaracalar

1968, İstanbul doğumlu olan Kaya Özkaracalar, ODTÜ Siyaset Bilimi Bölümü'nden mezundur ve yüksek lisansını da aynı bölümde tamamlamıştır. Doktorasını Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü'nde tamamlayan Özkaracalar, Bahçeşehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü'nde profesör kadrosundan öğretim üyesidir. SineGöz kolektifi bünyesinde "Akıntıya Karşı Orhan Kemal" belgeselini, 2006'da ise "Behice Boran: Son Nefesine Kadar" belgeselini ortak yönetmen olarak çeken Özkaracalar; Antrakt, Altyazı, Geceyarısı Sineması, Popüler Sinema dergilerinde sinema yazarlığı da yapmıştır ve “Geceyarısı Sineması” ile “Seyir Dergisi” yayın koordinatörüdür. Radikal gazetesinde film eleştirmenliği ve çeşitli film festivallerinde jüri üyeliği de yapmış olan Özkaracalar, SİYAD Yönetim Kurulu üyesidir ve şu an aktif olarak İleri TV'de Ters Açı programını sunmakta ve İleri Haber'de sinema yazarlığı yapmaktadır.
Köşe yazarları

Emin Alper'in yeni ve en iyi filmi Kurak Günler

Genç bir savcının yeni atandığı kasabanın belediye başkanı ve onun yakın çevresiyle karşı karşıya gelmesini öyküleyen Kurak Günler, hem Emin Alper’in kanımca en iyi filmi, hem de yerli sinemada son yıllarda izlediğimiz en politik göndermeli filmlerden biri.

Köşe yazarları

David Cronenberg'in yeni filmi Müstakbel Suçlar

Cronenberg, ilk filmlerinden itibaren ama özellikle “new flesh” (yeni et) diye adını da koyduğu Videodrome’dan (1983) beri çok sayıda filminde insanın, genellikle teknolojiyle olan ilişkisi üzerinden, toplumsal ve bedensel varoluşunun geçirmekte olduğu ya da geçireceği öngörülen/varsayılan dönüşümün sonuçları, bu dönüşümle ulaşılacak muhayyel yeni aşama üzerine tefekkür etmişti ve yukarıdaki konu özetinden görüleceği üzere Müstakbel Suçlar’da bu sulara net biçimde geri dönmüş.

Köşe yazarları

Cüneyt Arkın ve Cemil filmleri

Cemil filmleri kanımca, Cüneyt Arkın’ın bu filmlerde canlandırdığı tipleme açısından, tarihsel seyir boyunca kendi içinde vurgu kaymaları, vurgu değişimleri göstermiş olan Cüneyt Arkın imgesini en ortalama biçimde, dolayısıyla bir anlamda en iyi temsil eden filmler.

Köşe yazarları

Morbius: Eşcinselliğe dair alt metni var gibi duran bir vampir filmi

Doğaüstü klasik vampirlerden farkını vurgulamak için olsa gerek “yaşayan vampir” olarak lanse edilen Morbius, seksi bir uzaylı vampir olan Vampirella’dan farklı olarak erotizmden arındırılmış ana-akım bir çizgi roman tiplemesiydi ama insanlara zarar vermemek için vampir kimliğini kontrol altında tutmaya çalışan iyi kalpli Vampirella ile yine de benzer minvaldeydi.