TİP Genel Başkanı Erkan Baş: ‘Üçüncü ittifak oy böler mi’ kaygısına hiç gerek yok

TİP Genel Başkanı Erkan Baş: ‘Üçüncü ittifak oy böler mi’ kaygısına hiç gerek yok

TELE1'e konuk olan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, üçüncü ittifak tartışmalarına ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı.

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, TELE1 ekranlarında gazeteci Merdan Yanardağ'ın sunduğu "Gündem Özel Lider Söyleşileri" programına konuk oldu. Baş, programda Yanardağ'ın sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin içinden geçtiği siyasi iklime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de siyasetin iki kutba sıkıştırıldığını ve bunun değişmesi gerektiğini belirten Erkan Baş, "Biz politik pozisyonumuzu bedeli ne olursa olsun 'halkın çıkarları neyi gerektiriyor' sorusu üzerine kurmak zorundayız. Bugün Türkiye'ye baktığımızda cumhuriyetle hesaplaşma üzerine kendisini var eden, gerici bir rejimi kalıcı olarak bu topraklarda egemen kılmak isteyen bir ittifak var. Bir de bunun karşısında direnen ancak ufku birinci cumhuriyetle sınırlı Millet İttifakı var. Cumhuriyet Halk Partisi, kendisini merkeze yerleştirdi ve merkezin sağında kalan partilerle ittifak yapmaya karar verdi. Bu durumda bu iki ittifakın kapsayamadığı, hatta anladığımız kadarıyla kapsama niyeti de olmayan önemli bir kuvvet var. Buraya Kürtleri dahil edebiliriz, Alevileri katabiliriz, 10 milyonu bulan genç nüfusu katabiliriz, LGBTİ+'lar buraya dahil olabilir, kadın hareketini katabiliriz. Bu ve benzeri kuvvetler bu iki ittifakın da dışında duruyor. Biz bunu saptıyoruz" dedi.

Türkiye'de AKP iktidarına karşı biriken büyük bir öfke ve enerji olduğunun altını çizen TİP Genel Başkanı, "Bu enerjiyi, bu kuvveti, bu birikimi AKP karşıtı mücadelede etkin bir biçimde konumlandırmanın vazgeçilmez yolu üçüncü bir ittifakın oluşturulmasıdır” diye konuştu.

Baş, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"Biz üçüncü ittifakın zorunluluk olduğunu düşünüyoruz. Son iki buçuk aydır katılımcı sayısı 100 ile 500 arasında değişen 30-40 civarı halk toplantısına katıldım. Türkiye siyasetine baktığımızda gördüğümüz en temel eksikliklerden bir tanesi, siyaset Ankara'ya sıkışmış durumda. Siyaset, partilerin genel merkezlerinden hatta maalesef genel başkanların iki dudağının arasına sıkışmış durumda. TİP, siyaseti halkla birlikte yürütme iddiası taşıyor. 

'TAYYİP ERDOĞAN'DAN KURTULMA İRADESİ ŞEKİLLENDİ'

Yurttaşlarımızda inanılmaz bir Tayyip Erdoğan'dan kurtulma iradesi şekillenmiş durumda. Her şeyin başına bu yazılmış ve yurttaşlarımız, bunu sekteye uğratabileceğini, zarar vereceğini düşündükleri noktalarda son derece sert bir tavır gösteriyorlar. Ben bunu büyük bir saygıyla karşılıyorum. Fakat eksik bir bilgiyle yaklaşırsak yanlış değerlendirme yaparız. TİP olarak birçok emek örgütü ve sol, sosyalist siyasi parti ve gruplarıyla görüştük. Sonuçta vardığımız nokta şu; muazzam bir Tayyip Erdoğan'dan kurtuluş arzusu var ve bunun bir an önce olmasını istiyorlar. Biz bunun yolunu kendimizce gördüğümüz ölçüde tartışmaya açtık.

'ÖNCEKİ SEÇİMLERDEN DERS ALINMALI'

Daha önce iki kere cumhurbaşkanlığı seçimi yaşadık. Biz diyoruz ki bu seçimlerden doğru dersi çıkardığımız anda Tayyip Erdoğan dönemi biter. 2015'te Ekmeleddin İhsanoğlu aday gösterildi. Biz sosyalistler olarak oy vermedik ama Ekmeleddin İhsanoğlu yenildiği için biz de yenilmiş sayıldık. Demek ki bu hatayı yapmayacağız. Sağın karşısına sağ, tek adamın karşısına tek adam gibi bir yaklaşım içerisine girmeyeceğiz. 2018 seçimlerinde bir anda oluşan atmosferle dedik ki 'Tayyip Erdoğan'ın karşısına ne kadar çok aday çıkarsa vatandaş o kadar çok sandığa gider. Tayyip Erdoğan ilk turda kazanamaz, ikinci tura kaldığında da hep beraber aynı kişiye oy veririz bu işi bitiririz.' Fakat alana indiğimizde şununla karşılaştık; Tayyip Erdoğan gerçek rakip olarak orada duruyor, muhalefetin adayları ise birbirleriyle rekabet ediyorlar.

'TAYYİP ERDOĞAN'A TARİHİN EN AĞIR YENİLGİSİNİ YAŞATABİLİRİZ'

Bu iki seçimden çıkartılacak sonuçlar şudur; ikinci turda oy vereceğimiz adaya ilk turda oy vererek bu işi nihayete erdirebiliriz. Eğer toplumun iktidara karşı uzun yıllardır devam eden mücadele birikimini temsil edebilecek, bu sistemi ortadan kaldırmayı bir numaralı hedef olarak koymuş yaklaşımı egemen kılarsak, iddia ediyorum en az yüzde 60-70'le Tayyip Erdoğan'a tarihin en ağır yenilgisini yaşatabiliriz. 

'ÜÇÜNCÜ İTTİFAK OYLARI BÖLER KAYGISINA HİÇ GEREK YOK'

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, programın devamında üçüncü ittifak tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, "Vatandaştaki 'üçüncü ittifak oyları böler mi' kaygısına hiç gerek yok" dedi.

Baş, Millet İttifakı'nın kapsayamadığı yaklaşık yüzde 15'lik bir kesim olduğunu söylerken şunları kaydetti:

"Kendini Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı içerisinde görmeyen en az yüzde 10-15'lik bir kesim var. Millet İttifakı mevcut haliyle bu insanlar için umut değil, heyecan değil, enerji vermiyor, güç vermiyor. İstemiyor da bunu maalesef. Millet İttifakı 'tıpış tıpış oy verecekler' diye düşünüyor ama siyaset böyle işlemiyor. Bu insanlar yıllardır bu iktidara karşı mücadele ettikleri gibi seslerinin duyulmasını da istiyorlar. Yani kendilerini temsil edebilecek insanlar arıyorlar.

'BİZ PAZARLIK İÇERİSİNE GİRMEYECEĞİZ'

Biz bir pazarlık içerisine girmeyeceğiz. Biz İstanbul'da ikinci tur seçimlerinde Ekrem Bey'e telefon açma ihtiyacı bile hissetmedik. Kemal Bey'le telefonla konuşma ihtiyacı bile hissetmedik. 'Bu bir referandumdur, önemli olan Binali Yıldırım'ın yenilmesidir, Ekrem İmamoğlu'na oy verilmelidir' dedik. Yine aynı yaklaşımı sergiliyoruz, herhangi bir pazarlığa girmeyeceğiz. Fakat Cumhuriyet Halk Partisi'nin, Millet İttifakı'nın perspektifini doğru oluşturması lazım. Eğer 'nasıl olsa insanlar oy verecek' diye Ekmeleddin İhsanoğlu gibi bir kabusla karşılaşırsak bunun sorumluluğu bizde değil, Cumhuriyet Halk Partisi'nde olur. Biz o durumda halka gider, 'doğruya halk karar versin' deriz. 

'YURTTAŞLARIMIZA SESLENİYORUM; PARTİLERİNİZİ KUŞATIN'

Bütün yurttaşlarımıza buradan çağrı yapıyorum; cumhurbaşkanlığı seçimini hiç kimsenin kişisel, grupsal, partisel düşünmesine izin vermeyin. Şu yaklaşımı hep beraber reddedelim; seçime 60 gün kalana kadar hepimiz evimizde oturacağız, Ankara'da bir grup siyasi parti yöneticisi bir araya gelecek, diyecekler ki 'adayımız şudur ona oy vereceğiz.' Böyle kazanma ihtimalimiz yok. Bu adayın belirlenmesi konusunda yurttaşlarımıza hangi partinin seçmeniyse kendi partisini kuşatma çağrısı yapıyorum. Bütün yurttaşlarımıza sesleniyorum; oy verdiğiniz, gönüllüsü olduğunuz partiyi kuşatın. Deyin ki; 'hiç kimsenin hata yapma lüksü yok.' Böyle olursa Tayyip Erdoğan tarihi bir yenilgi yaşayabilir.”