Tayvan'da deprem: Bir ölü, 79 yaralı

Tayvan'da deprem: Bir ölü, 79 yaralı

Ülkedeki artçı sarsıntılar devam ediyor.

Taitung kenti yakınlarında dün meydana gelen depremde bir kişi öldü, 79 kişi yaralandı. Enkaz, tren ve dağda mahsur kalan birçok kişinin de kurtarıldığı açıklandı.

Tayvan'ın doğusundaki Taitung kentinde dün yaşanan 6,9 büyüklüğündeki depremin bilançosu netleşmeye başladı. Şiddetli sarsıntının ardından enkaz kaldırma ve hasar tespit çalışmaları devam ederken; bir kişinin hayatını kaybettiği, 79 kişinin de yaralandığı açıklandı.

ÇÖKEN BİNADA 4 KİŞİ KURTARILDI

Depremde en çok hasar alan bölgelerin başında gelen Hualien kentinin Yuli ilçesinde çöken binada mahsur kalan 4 kişi, 3 saat süren çalışmaların ardından kurtarıldı. Aynı bölgede bulunan Gaoliao, Luntien ve Yuli köprüleri de şiddetli sarsıntıda zarar görürken, arama kurtarma ekiplerine bağlı birimler Gaoliao köprüsünde mahsur kalan 3 kişiyi kurtararak hastaneye sevk etti.

Öte yandan, Yuli ilçesinde toplam 7 bin 73 hane deprem nedeniyle elektriksiz kaldı. Başkent Taipei de dahil olmak üzere, Tainan ve Kaohsiung'daki mahallelerde de elektrik kesintileri yaşandı.

DAĞDA MAHSUR KALANLAR KURTARILDI

Tayvan Demiryolları İdaresi (TRA) tarafından yapılan açıklamada, Dongli İstasyonu'nda düşen bir beton parçasının Hualien-Taitung Tze-chiang arasında sefer yapan bir trene çarparak 6 vagonun raydan çıkmasına neden olduğu belirtildi. Olayda can kaybı yaşanmazken, trendeki 20 kişi kurtarıldı.

Chike Dağı Toplumsal Kalkınma Derneği, şiddetli sarsıntılar nedeniyle Chike dağında yaşanan toprak kaymalarının ardından mahsur kalan 400 turistin tahliye edildiğini bildirdi.

ARTÇI SARSINTILAR SÜRÜYOR

Ülkedeki 6,9'luk depremin ardından artçı sarsıntılar da yaşanmaya devam ediyor. Yerel saatle 10.04'te meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki deprem paniğe neden olurken, yetkililer de hasarlı yapılardan uzak durulması çağrısında bulundu. Uzmanlar, ilerleyen günlerde yeni artçı sarsıntıların yaşanabileceği konusunda da uyarılarda bulundu. (İHA)