Popocatepetl Yanardağı'nda patlama

Popocatepetl Yanardağı'nda patlama

Meksika'daki yanardağda patlama ve deprem meydana geldi.

Popocatepetl Yanardağı’nda patlama ve ardından deprem meydana geldi. Çevrede yaşayanlar, çamur akıntısına karşı uyarıldı.

Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi (CENAPRED) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Popocatepetl Yanardağı'nda bu sabah yerel saatle 6.20'de bir patlama meydana geldiği, son 24 saat içerisinde ise 44 dakika süren bir deprem ve 34 kez gaz ve toz çıkışının kaydedildiği bildirildi.

Yetkililer, meydana gelen patlamalar nedeniyle yanardağ ağzından taş ve çakıl düşebileceği için vatandaşlara yanardağdan uzak durmaları konusunda uyarıda bulunurken, çevredeki yerleşim alanlarında yaşayanların ise kül yağışı ve yağmurla birlikte muhtemel çamur akıntısına karşı önlem almaları tavsiye edildi.

Aztek dili olan Nahuatl'da "Duman çıkaran dağ" anlamına gelen Popocatepetl, 5 bin 452 metre yüksekliğiyle Kuzey Amerika'nın ikinci büyük yanardağı konumunda yer alıyor. Kraterinin çapı 900 metre ve derinliği 150 metre olan Popocatepetl'in 16 kilometre kuzeyinde ise ikizi olan Iztaccihuatl Yanardağı bulunuyor.

BÜYÜK BİR PATLAMA BEKLENİYOR

Son bir yıldır faaliyetlerini artıran Popocatepetl Yanardağı Manchester Üniversitesi bilim insanlarına göre önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük bir patlama gerçekleşmesi beklenen yanardağlar arasında 5. sırada yer alıyor.

En son 30 Ağustos günü patlama kaydedilen Popocatepetl Yanardağı'nda ocak ayında 3 kez, mart ayında bir kez ve geçen yıl boyunca ise 8 kez patlama meydana gelmişti. (İHA)