Kılıçdaroğlu'ndan yeni "kaçış planı" açıklaması

Kılıçdaroğlu'ndan yeni "kaçış planı" açıklaması

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Erdoğan ve ailesinin kaçış planı" iddialarına ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ve ailesinin kaçış planı” ve TÜRGEV ve Ensar vakıfları üzerinden ABD’ye aktarılan paralarla ilgili açıklamalarına gelen tepkilerin ardından yeni bir açılama yaptı.

CHP lideri, Erdoğan ailesi ile söz konusu vakıflar arasındaki ilişkiyi şöyle açıkladı:

'KARDEŞ KARDEŞ YÖNETİYORLAR'

Kılıçdaroğlu vakıflara parayı yollayan kişinin Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan olduğunu belirtirken; para alanan ise Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, ''Kardeş kardeş vakıflar yönetiyorlar, para transfer ediyorlar birbirlerine. TURKEN paravan bir vakıftır, amacı ABD’ye servet ve insan transferidir'' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun paylaşımlarının devamı şöyle:

''Güya yurt yapıyorlarmış. Nerede yapıyorlar devasa plazayı? Manhattan’da. ABD’nin en pahalı finans merkezinde. Finans merkezine yapılan bu ultra lüks bina bittiğinde kime ait olacak? Türkiye'ye mi ait olacak, yoksa paravan vakfa mı? Bu vakıf kimin Erdoğan?

'BU ÇİFTLİĞİ NEDEN ALIYORLAR?'

Aynı paravan kurum, çiftlik de satın alıyor. Neden alıyorlar bu çiftliği Erdoğan? Senin dava açmanı bekliyordum, öncelikle kara para merkezi haline getirdiğin bu vakıfların bu devasa paraları nereden aldıklarını açıklamalarını isteyeceğim o davada.

Ayrıca 2021-2022 yıllarında ülkemizden bu paravana daha ne kadar para transfer edildiğini de soracağım. Malum bu bilgiyi hala gizliyor senin paravanlar. Erdoğan, aile üyelerin paralel hayat kurma telaşı içindedirler. Şimdi kurmaylarını ara ve bu akşam aHaber’e koşmalarını söyle.

Buradan “Bu da rakam mı ki” diyen aklıevvellere sesleniyorum: Milletten çalınan 1 kuruş bile rakamdır ve haramdır! Ayrıca paylaşmamın sebebi yolsuzluğa dikkat çekmek değildir -zaten onu herkes biliyor-, amacım bir para kaçırma sistemini ifşa ederek çalışamaz hale getirmektir.

Bu paravan vakıflarla bir sistem kurulduğunda zaten rakamlar kaçınılmaz şekilde devasa hale gelir. Bu yüzden sistemi anlamak gerekir. 1 Lira'nın dahi çalınmasını önleyebilirsem, ben bununla gurur duyarım.

Son olarak şunu söylüyorum: İnsanımıza tepeden bakmaya son verin, insanımız o 1 Lira'ya bile muhtaç hale getirilmiştir. Bu milletin fakir fukarasından utanın. Utanın ve uyanın.''