İYİ Partili Erdem: Güç birliği yapmadan hiçbir seçim kazanılamaz

İYİ Partili Erdem: Güç birliği yapmadan hiçbir seçim kazanılamaz

Bahadır Erdem, ittifak tartışmalarına işaret etti.

İleri Haber

Seçimlerin ardından Millet İttifakı'nın birlikteliği sona ererken, farklı açıklamaların geldiği İYİ Parti de son olarak tüm kentlerde kendi adaylarını çıkaracaklarını açıklamıştı. İYİ Parti'den Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıödaroğlu'nu hedef alan açıklamalar da sürerken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, "güç birliği" olmadan seçim kazanmanın mümkün olmadığını söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Erdem, ittifak sistemine eleştirmesine rağmen Cumhur İttifakı devam ettiği sürece yerel seçimlerde güç birliğine ihtiyaç olduğunu ve aksi halde seçim kazanmanın mümkün olmadığını dile getirdi.

Erdem'in açıklaması şöyle:

"İttifak sisteminin bu ülkeye yaramadığı, milletin ve sosyal yapının daha da bölünmesine yol açtığı, demokrasiye zarar verdiği açıktır. Koalisyonların ülkeyi mahvettiği iddiası ile Anayasa'yı değiştirerek Türkiye'yi yüzde 50+1'e mahkum eden AKP ve MHP, Türkiye'yi koalisyondan bin beter olan ittifak rejimine mahkum etmiştir. Referandum sürecinde Türkiye'ye zarar vereceğini bağıra bağıra uyardığımız yeni Anayasa ve yüzde 50+1 mahkumiyeti ile yaralı olan Türk demokrasisi çok daha beter hale gelmiştir.

Ancak bugün için ortada kapı gibi duran gerçek, güç birliği yapmadan ülkede hiçbir seçimin kazanılamayacağıdır. Nitekim AKP kendisine yapılan yerel seçimlere ittifak yapmadan girelim çağrısı reddetmiştir. Hal böyle olup Cumhur İttifakı gerçeği sona ermedikçe önümüzdeki yerel seçimlerde de güç birliği olmadan büyük şehirlerde seçim kazanmak mümkün değildir.

AKP tarafından Türkiye’nin içine sokulduğu ve demokratik bir Anayasa olmadan değişmesi mümkün olmayan ittifak rejimini kötülemek ile iktidarı yenmek de mümkün değildir. Genel seçimi muhalefete kaybettiren ittifak sisteminin kötülüğünün yanı sıra asıl Millet İttifakı'nın akıllıca hareket etmemesidir.

Akıl bir yana konup hırslar öne çıkınca seçimin de kaybedileceği açıktır. Akılla, matematik biliminin gerçeği ile Türkiye düşünülerek, ülkeden ümidini kesen, duyduğu bıkkınlık ve hayalkırıklığı ile muhalefeti cezalandırmak için oy atmaya gitmeyecek olan ‘ muhalif seçmenin psikolojisi’ düşünülerek hareket edilmez ise yerel seçimlerde de sonuç değişmez." 

BİLGE YILMAZ, 'KILIÇDAROĞLU'NUN MODELİ İLE YOL YÜRÜYEMEYİZ' DEMİŞTİ

İYİ Partili Erdem, seçim mağlubiyetinin, Millet İttifakı'nın akıllı hareket etmemesi nedeniyle yaşandığını dile getirirken, İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz ise dün bir kez daha Kılıçdaroğlu'nu hedef almıştı. Yılmaz, Kılıçdaroğlu ve çevresindeki çıkar grupları nedeniyle seçimin hediye edildiğini savunmuş ve "Kılıçdaroğlu'nun modelini merkeze alan anlayış ile yol yürütemeyiz" demişti.