AFP: İran'da ahlak polisi lağvedildi

AFP: İran'da ahlak polisi lağvedildi

Açıklamayı, İran Başsavcısı Cafer Muntazeri'nin yaptığı kaydedildi.

AFP'nin aktardığına göre İran Başsavcısı Cafer Muntazeri, ahlak polisinin lağvedildiğini açıkladı

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin "başörtüsü kurallarına uymadığı" gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybetmesi sonrası başlayan protestolar tüm ülkeye yayılırken, başta kadınlar olmak üzere İran halkı protestolarını aylardır sürdürüyor.

T24'ün AFP'den aktardığına göre rejim karşıtı protestolar sürerken, ahlak polisi başsavcı tarafından lağvedildi.  İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'nın (ISNA) aktardığına göre Başsavcı Muntazeri, açıklamayı "Hibrit Savaşın Boyutlarının Açıklanması" konulu toplantıda yaptı. 

'AHLAK POLİSİNİN YARGI ERKİ İLE HİÇBİR İLİŞKİSİ YOK'

Yargı erkinin ülkede meydana gelen son gösterileri tüm yönleriyle değerlendirdiğini dile getiren Muntazeri, ahlak polisi biriminin kapatılmasına ilişkin bir soru üzerine, "Ahlak polisinin yargı erki ile hiçbir ilişkisi yoktur. Ahlak polisi, geçmişte nerede kurulduysa orada kapatılmıştır" dedi.

SAVAŞ BENZETMESİ

Ülkenin geneline yayılan gösterileri "hibrit savaş" şeklinde niteleyen Muntazeri, 8 yıl süren İran-Irak Savaşı'ndan daha kapsamlı bir savaşla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Muntazeri, "İran-Irak Savaşı ile kıyaslanamayacak boyuttaki hibrit savaşın, siyaset, sahte ve yalan haber yayma, siber, kültürel ve diplomatik savaş, diğer ülkelerle ilişkileri bozma, dini ve etnik azınlıkların arasını açma ve ekonomik yaptırımları artırma gibi birçok yönü var." ifadelerini kullandı.

Ülkede "isyan" hareketine sebebiyet verenlerin üzerine kararlılıkla gidileceğini söyleyen Muntazeri, İran aleyhine girişimlerden ABD, Britanya, Fransa, Almanya, İsrail ve bazı Arap ülkelerini sorumlu tuttu.

İran Emniyet Teşkilatı'na bağlı olarak kurulan ahlak polisi, ilk olarak 2006 yılında "görev"ine başladı. Başlangıçta kılık kıyafet kurallarına göre "uygunsuz" giyinen kadınları uyaran birim, daha sonra söz konusu kadınları gözaltına almaya da başladı. Emniyet teşkilatından ise henüz konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

DÜN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği protestoların eylül ayından bu yana sürdüğü İran'da Başsavcı Muhammed Cafer Muntazeri, dün yaptığı açıklamada da zorunlu başörtüsü uygulamasına ilişkin çalışma yapıldığını ve yakın bir zamanda sonucun açıklanacağını söylemişti.