AKP’nin gerçekten gidici olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Taraftar kitlesindeki ve futbol ulemasındaki “Ama Özil bir dünya yıldızı” düşüncesinin seçmen kitlesindeki muadili ya da karşılığı “Ama yol yaptılar, köprü yaptılar” ve “Ama Erdoğan bir dünya lideri” düşüncesidir.

Anketlere ve yapılan pek çok değerlendirmeye bakılırsa AKP’nin önümüzdeki seçimlerden başarıyla çıkma şansı yok gibi. Seçimlerde kaybedenin AKP ve MHP, kazananın da millet ittifakı olacağı söyleniyor.

Peki, böyle olacağını mutlak bir kesinlikle söyleyebilir miyiz?

“Milli iradenin” böyle tecelli edeceğinden emin miyiz?

***

Bu konunun çok değil 2 ay sonra netlik kazanacağı kanısındayız. Pek çok kişiye “alakasız” ya da “fantezi” gelebilir; ama biz siyaset dışında kalan belirli bir alanda 2 ay sonra ortaya çıkabilecek bir durumun seçim sonuçları açısından ciddi bir ön gösterge sayılabileceğini düşünüyoruz.

Ancak bu “durumun” 2 ay sonra ortaya çıkması birkaç varsayımın tutmasına bağlı.

Bakalım.

***

Fenerbahçe futbol takımı geçtiğimiz 6 hafta içinde başarılı bir çizgi tutturdu ve bu 6 haftadan 16 puan çıkardı.

Takımın teknik direktörü İsmail Kartal.

Birinci varsayım şu: Fenerbahçe, bu çizgisini ligin kalan 8 haftasında da sürdürüyor, son 6 maçındaki puan ortalamasını düşürmeden ligin 24 puanlık bu son bölümünden 21-22 puan çıkarıyor ve sezon sonunda ikincilik koltuğuna oturuyor…

Bu, birinci varsayımdı.

Devam ediyoruz: Bilindiği gibi Fenerbahçe yönetimi geçenlerde teknik direktör Kartal’ın raporuyla Mesut Özil’i kadro dışı bıraktı. İkinci varsayım burada devreye giriyor: Mesut Özil lig sonuna kadar kadroyla giremeyecek ve takım az önce işaret edilen başarıya onsuz ulaşacak…    

Şimdi kritik soruya geldik: Fenerbahçe taraftarları ve ülkemizdeki futbol uleması lig sonunda bu durumu nasıl yorumlayacak, ne diyecek?    

***

Fenerbahçe taraftar kitlesi ve futbol uleması Mesut Özil’i diline dolamayıp Fenerbahçe’nin ligin sonlarına doğru sergilediği başarıyı övgüye değer bulur ve Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim ederse AKP seçimlerde kaybedecek ve gidecek demektir.  

Yok eğer bu başarı göz ardı edilip Mesut Özil de Mesut Özil diye tutturulursa, “Ama o bir dünya yıldızı” lafı her yorumun başına, ortasına ve sonuna konulmaya devam ederse seçimleri de büyük bir ihtimalle AKP kazanacaktır.

Çünkü…

***

Çünkü birbiriyle ilgisiz görünen bu iki alan arasında bir tür muadelet (denklik) vardır.

Taraftar kitlesindeki ve futbol ulemasındaki “Ama Özil bir dünya yıldızı” düşüncesinin seçmen kitlesindeki muadili ya da karşılığı “Ama yol yaptılar, köprü yaptılar” ve “Ama Erdoğan bir dünya lideri” düşüncesidir. Kadro dışı bırakılan Mesut Özil’in “dünya yıldızı” olması, Fenerbahçe’nin Özil olmadan ulaştığı başarıyı hiçleştirebiliyorsa, AKP’nin yol, köprü, vb. yapması ve Erdoğan’ın dünya lideri kabul edilmesi de pahalılığı, enflasyonu, geçim sıkıntısını, işsizliği, yoksulluğu, vb. öyle hiçleştirecektir. 

Bizce bu kadar açıktır.

***

Futboldaki varsayımların tutması halinde ortaya çıkacak durumun seçimler açısından taşıdığı gösterge değerinden kendi adımıza eminiz.

Ne var ki varsayımlar hakkında bu kadar kesin konuşamıyoruz. Örneğin, Fenerbahçe’nin lig sonuna kadar yukarıda değinilen performansı sergilemesi güçtür; Mesut Özil’in önümüzdeki 8 hafta boyunca kadro dışı tutulması da pek güçlü bir ihtimal gibi görünmemektedir. Bakarsınız iki üç hafta sonra Fenerbahçe yönetimi “Mesut bizim evladımız”, Mesut Özil’de “Fenerbahçe benim yuvam” der ve işler tatlıya bağlanır. 

Taraftar da bu barışmayı bu kez “hüloğğğ” muadili sayılabilecek nidalarla kutlar...

Ancak, tekrar edelim: Baştaki varsayımlarımızın tutması halinde ortaya çıkacak durumun seçimler için bir gösterge sayılabileceğinden kuşku duymuyoruz.  Özetle, Fenerbahçe kalan haftalarda başarılı sonuçlar alıp ligi ikinci kapatırsa ve bunun ardından kadro dışı bırakılan Mesut Özil’in dünya yıldızlığı başarıyı gölgeleyici bir karın ağrısı haline getirilmezse bilin ki AKP gerçekten gidicidir. 

***

Ya bütün bunları hesap eden AKP, 1) Mesut Özil’i lig sonuna kadar hep kadro dışında tutacak; 2) Fenerbahçe’nin Özil olmadan çok iyi bir performansla ikinci olmasını sağlayacak ve 3) bunlara rağmen lig sonunda ikincilik başarısını unutturan bir Özil lobisi yaratacak birtakım derin operasyonlara girişir ve başarılı olursa?

O zaman biz de hırsıza yol göstermiş biri oluruz ki sonuçlarını düşünmek bile istemiyoruz…     

___________________________________________________________________________

Sorumluluk Reddi (Disclaimer): Bu yazıda söylenenler, yazarın Fenerbahçe Futbol Kulübü, İsmail Kartal ya da Mesut Özil’in kalitesi ve lig sonundaki sıralama gibi hususlarla ilgili istek, tercih ve kanaatlerinin ifadesi olarak değerlendirilemez.