Özgür Özel’den ‘Van’ tepkisi: ‘Halk iradesine pusu kurmaktır!’

Özgür Özel’den ‘Van’ tepkisi: ‘Halk iradesine pusu kurmaktır!’

Özel, Sevda Erdan Kılıç, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal’ı Van’a gitmek üzere görevlendirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının geri alınmasına tepki gösterdi. Özel, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır” ifadelerini kullandı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu (seçilme) haklarının geri alınmasının ardından, Van İl Seçim Kurulu, mazbatanın seçimi Zeydan’dan yaklaşık 30 puan geride tamamlayan AKP Adayı Abdulahat Arvas'a verilmesine karar verdi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu (seçilme) haklarının geri alınmasının ardından konuya ilişkin yaptığı ilk açıklamada, karara sert tepki gösterdi.

‘VAN HALKININ İRADESİNİ HİÇE SAYMAK, ONA PUSU KURMAKTIR’

ANKA’ya konuşan Özel, “Seçim sonuçları hakkında yaptığı balkon konuşmasında, gerçi birinci parti olan partimizi kutlamadı ama, seçim sonuçlarına saygılı davranacağını ifade eden bir konuşma yapmıştı. Ben bu konuşmayı önemsedim. Orada öyle konuşup da sonra rakibinin üç katı kadar oy alan bir büyükşehir belediye başkanı varken ona tuzak kurup ikinci olana mazbatayı vermeye rezaletine kalkışırlarsa söylediği bütün sözler hükümsüz hale gelmiş olur” ifadelerini kullandı.

‘BUNU GEÇMİŞTE İSTANBUL’DA YAPMIŞLARDI, BEDELİNİ AĞIR ÖDEDİLER’

Özgür Özel, sözlerine şöyle devam etti:

“Çünkü aday zamanında başvurmuş, temyiz kağıdını almış, memnu hakların iadesi hallolmuş, aylarca kampanya yapmış. Cuma akşamı saat 16.55’te, Diyarbakır'dan gidip bir başvuruyla bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır.

Partisi birinci parti olduğu halde ‘Erdoğan muhtar bile olamaz’ kararıyla başbakan olamıyorken CHP buna da karşı çıkmıştı. Şimdi de Van halkı üç kat fazla oy vererek birisini kendisine büyükşehir belediye başkanı seçiyorsa buna karşı saygılı olmak hepimizin boynunun borcu.

Buna karşı yapılacak bir kumpas, ikinciye mazbata verme gibi bir rezalet Erdoğan'ın söylediği bütün sözleri hükümsüz kılar. O zaman balkonda doğru söyler, sarayda şaşar; balkonda doğru söyler, YSK'da şaşar noktasına gelir. Bunu geçmişte İstanbul seçimlerini tekrar ederken yapmışlardı. Bedelini ağır ödediler.”

ÖZEL, VAN'A GİTMEK ÜZERE HEYET GÖREVLENDİRDİ

Öte yandan, CHP'den yapılan açıklamaya göre Özgür Özel, mazbatanın Abdullah Zeydan yerine AKP'li adaya verilmesi üzerine Van'a gitmek üzere bir heyet görevlendirdi. Heyette CHP milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal’ın yer aldığı bildirildi.