Yargıtay kararına AKP’den de tepki geldi!

Yargıtay kararına AKP’den de tepki geldi!

Yargıtay, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında “hak ihlali” kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıklayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararı, AKP’de bölünme yarattı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Hayati Yazıcı, Yargıtay'ın, AYM’nin Can Atalay hakkında verdiği ihlal kararına uyulmamasına hükmetmesi ve karara imza atan üyeler hakkında suç duyurusunda bulunmasına dair sosyal medya üzerinden bir mesaj paylaştı. 

HAYATİ YAZICI: YAZIK, ÇOK YAZIK

Karara tepki gösteren Yazıcı, “Öyle olaylar olur ki, analiz yapmak için, konuşsan da konuşmasan da sorun olur. Hiç ve asla olmaması gereken öylesi bir olay yaşıyoruz. Yazık, çok yazık. Devleti oluşturan erkler, sorun çözümler. Asla sorun üretmez, üretemez. Birbirini çelmeleyemez” dedi. 

‘YARGI HAKEM OLMA VASFINI YİTİRİRSE, SORUN VE ÇATIŞMANIN KAYNAĞI HALİNE GELİR’

Eski Adalet Bakanı ve AKP Grup Başkanvekili Abdülhamit Gül de X (Twitter) hesabı üzerinden bir paylaşımda bulunarak Yargıtay kararını eleştirdi. Paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

“Yüksek yargı mercileri arasındaki çatışma görüntüsü, hukuk devleti ve mülkün temelinde yer alan adalet duygusu için endişe vericidir.

Yargı hakemdir, sorunları çözer. Yargı hakem olma vasfını yitirirse, çözümün değil sorun ve çatışmanın kaynağı haline gelir.

Her kurumun kaynağını milletten alan yetki ve fonksiyonunu hukuk çerçevesinde kullanması esastır. Yargı organlarının da ihtilafları derinleştirmeden, anayasal sınırlar içinde kalarak sorun çözmesi milletimizin en tabii beklentisidir.”

ERDOĞAN’IN DANIŞMANI AKP’Yİ ELEŞTİRDİ

Öte yandan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Ayhan Orhan, Yargıtay kararını destekleyen bir paylaşımda bulundu. Orhan şu ifadeleri kullandı: 

“Yargı hiyerarşisinde en üst yetkili mahkeme Yargıtay’dır. AYM yargısal aktivitede bulunamaz. Esas itibarıyla AYM kanunların anayasaya uygunluğunu şeklen denetleme yetkisi dışında yargı yetkisi yoktur.”