Yargıtay Başkanı’ndan ‘yargı krizi’ açıklaması

Yargıtay Başkanı’ndan ‘yargı krizi’ açıklaması

Mehmet Akarca, sorunun “Anayasa’nın durumundan kaynaklandığını” iddia etti.

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki Anayasa Mahkemesi (AYM) kararını ikinci kez tanımaması üzerine yaşanan krize ilişkin, “Anayasa'nın durumundan kaynaklanan ve ciddi anlamda derin görüş aykırılıklarımız olduğu bir gerçek” açıklamasını yaptı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, AYM TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği ikinci “hak ihlali” kararına da uyulmamasına karar vermişti. AYM’nin kararı için “jüristokratik bir davranış” ifadesini kullanan Daire, gerekçeli kararında ise Pakistan Anayasa Mahkemesi'nin eski Başbakan İmran Han hakkındaki kararına atıfta bulunmuştu.

TİP tarafından yapılan konuya ilişkin açıklamada söz konusu karar “darbe” olarak isimlendirilirken, TBMM, Can Atalay için 9 Ocak Salı günü olağanüstü toplantıya çağrılmıştı.

‘ANAYASA’NIN DURUMUNDAN KAYNAKLANIYOR’

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, söz konusu krize ilişkin bir açıklama yaptı. Akarca, şunları kaydetti:

“Anayasa Mahkemesiyle bu sadece son olayla ilgili olarak ortaya çıkmış bir problem değil. Yani aşağı yukarı 5-6 yıldır süregelen bireysel başvuru yolunun incelenmesindeki yorum farklılığından ve Anayasa'nın durumundan kaynaklanan ve ciddi anlamda derin görüş aykırılıklarımız olduğu bir gerçek.”