Veterinerler, ‘şiddete hayır’ demek için greve çıkıyor

Veterinerler, ‘şiddete hayır’ demek için greve çıkıyor

Grev süresince acil hastalara müdahale edileceği belirtildi.

Ankara’da darbedilen veteriner hekim Ceren Eroğlu’nu ziyaret eden Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ahmet Baydın, “Şiddete hayır” demek için 6 Ağustos’ta bir günlük greve çıkacaklarını açıkladı.

Ankara'da A.K. adlı kadın, enfeksiyon tedavisi gören kedisi ölünce 4 arkadaşı ile kliniği basıp veteriner hekim Ceren Eroğlu'nu darbedip eşyaları dağıtmıştı. Güvenlik kamerasına yansıyan olaya ilişkin ifadesi alınan A.K. serbest bırakılmıştı. 

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ahmet Baydın, A.K. tarafından darbedilen veteriner Ceren Eroğlu'nu ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. 

‘6 AĞUSTOS’TA BİR GÜN İŞ BIRAKMA EYLEMİ YAPACAĞIZ’

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Baydın, sağlıkta şiddet yasasına dahil olmadıkları için bu tür saldırılarla karşılaştıklarını söyleyerek şunları kaydetti:

“A.K. isimli şahsın meslektaşımız Ceren Eroğlu’nu darbetmesini ve kliniğine zarar vermesini şiddetle kınıyoruz. Her geçen gün toplumda, hayvan sağlığı, toplum sağlığı ve çevre sağlığı için hizmet veren, fedakârca 24 saat görev yapan meslektaşlarımıza yapılan saldırıların sonu gelmiyor. Gazi meclisimizin açılmasıyla birlikte bütün milletvekillerimize çağrımızdır; sağlıkta şiddet yasasına veteriner hekimlerin dahil edilmesini istiyoruz. Çünkü bu olaylar son dönemlerde oldukça arttı. Artık kaç meslektaşımızın daha darbedilmesini ve kaç meslektaşımızın daha öldürülmesini bekliyorlar. Bunun için acil önlem alınması gerektiğini tüm yetkililere duyuruyoruz.”

Baydın, Türk Veteriner Hekimler Birliği ve diğer 56 odamızın da desteğiyle 6 Ağustos’ta bir gün iş bırakma eylemi yapacaklarını da söyleyerek, "Sadece acil gelen hastalara müdahale edeceğiz. Onun dışında 1 gün 'şiddete hayır' demek için kapalıyız" diye konuştu.