Veteriner hekimler: Sağlıkta Şiddet Yasasından yararlanmak istiyoruz

Veteriner hekimler: Sağlıkta Şiddet Yasasından yararlanmak istiyoruz

Veteriner hekimler, yaşadıkları şiddet nedeniyle yurt çağında bir gün iş çıkardı.

Yaşadıkları şiddet nedeniyle yurt çapırda bir gün iş bırakan Veteriner hekimler, can güvenliklerinin ve iş güvencesi ile birlikte kamuda veteriner hekimlik otoritesinin güçlendirilmesi ve özlük haklarının iade edilmesini talep etti.

Yaşadıkları şiddet nedeniyle bir gün iş bırakan Veteriner hekimler, Ulus Atatürk Heykeli önünde açıklama gerçekleştirdi. Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi ve beraberindeki 56 Veteriner Hekim Odası yöneticilerinin birlikte gerçekleştirdiği açıklamayı TVHB Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan okudu.

Evrensel'de yer alan habere göre, Dr. Arslan,” Sağlık çalışanları için düzenlenen yıpranma payı, ek gösterge, maaş iyileştirmesi vb. tüm özlük hakları konularında ve Sağlıkta Şiddet Yasası’nda veteriner hekimler kapsam dışı bırakılmış ve dışlanmışlardır. Meslektaşlarımız büyük umutlarla başladıkları mesleklerini bırakmakta, özellikle genç meslektaşlarımız geleceklerini yurt dışında aramaktadırlar” diye konuştu.

“Veteriner hekimler koruyucu hekimlik hizmetleriyle salgınları önleyerek toplum sağlığını korurlar, hayvanların sağlıklı ve refah içinde yaşamasını sağlarlar, gıda denetimleri ile toplumun sağlıklı güvenilir gıda tüketmesini sağlarlar, hayvan varlığını koruyarak hem ülke ekonomisine hem de vatandaşların ekonomik hayvansal ürüne ulaşmasına katkıda bulunurlar. Ayrıca insan sağlığı ya da hayvan sağlığında kullanılan aşı ve ilaçların geliştirilme süreçlerinde aktif rol oynarlar” diye konuşan Dr. Arslan; veteriner hekimleri kendi çıkarları önünde risk görenlerin geçmişten bugüne şiddete başvurduğunu ve yaşanan şiddetin veteriner hekimler tarafından artık tahammül edilemez sınırlara dayandığını ifade etti.

‘ŞİDDET ÖRTBAS EDİLİYOR’

Veteriner hekimlerin iş bırakma eylemi açıklaması:

Varolan şiddetin bazen kamu adına gıda denetimi yapan veteriner hekime, bazen çalıştığı kurumun eksiklerinden sorumlu tutulan belediye çalışan veteriner hekime, bazen de kar kaygısıyla gözü dönmüş işletme ve hayvan sahiplerinin, halk sahiplerinin, halk sağlığına zararlı olan hayvansal ürünler için “tüketilemez” kararı veren işletme veteriner hekimi uygulandığını ifade eden Dr. Arslan, Sorgun’da mezbahada kesilen etin halk sağlığı açısından tehlikeli olduğunu söyleyen bir meslektaşlarının kesici aletle öldürüldüğünü hatırlatarak, “Biz biliyoruz ki iş güvencesi ve can güvenliği nedeniyle açıklanamayan daha onlarca şiddet örtbas edilmekte bizlere ve kamuoyuna yansımamaktadır” dedi.

Yaşanan şiddetin veteriner hekimleri artık yeter dedirtecek noktaya getirttiğini ifade eden Dr. Arslan, “birçok meslektaşımız ya mesleğini bırakmış başka işlere yönelmiş ya da yurt dışına gitmeye başlamıştır” diye konuştu.

‘VETERİNERLER HEKİMLERE ŞİDDET TOPLUM SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR’

Öncelikle kamuoyuna seslendiklerini ifade eden Dr. Arslan, “Salgınlar, antibiyotik direnci, hayvanlardan insanlara bulaşabilen zoonotik hastalıklar, sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişim önümüzdeki yıllarda karşı karşıya kalacağımız en büyük sorunlardır. Veteriner hekimler tüm bu sorunların çözümü için zorlu bir akademik eğitim almış, çok farklı stratejik alanlarda görev yapan ve bu görevleri nedeniyle aynı zamanda halk sağlığının da garantisi olan bir mesleğin mensuplarıdır. Bu nedenle, veteriner hekime uygulanan şiddet aynı zamanda toplumun sağlık hakkına uygulanan bir şiddettir. Çünkü veteriner hekime yapılan şiddet, sağlıksız gıda, pahalı et ve süt, çocuklarımızda hayvansal protein eksikliği, Kuduz, Brusella, Tüberküloz, Şarbon, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vbhayvanlardan insanlara geçebilen hastalıklar olarak halkımıza geri dönmektedir” dedi.

‘ŞİDDET UNSURLARINI ORTADAN KALDIRIN’

Açıklamada Tarım ve Orman Bakanlığı ile yetkililere de seslenen Dr. Arslan, “Dünyayı bekleyen pandemiler, gıda krizi ve iklim krizi gibi sorunlar başta olmak üzere, risklerin bertaraf edilmesi, ülkemizin bu süreçleri en az zararla atlatması için alınacak tedbirlerin en başında, bu görevleri yapan veteriner hekimlerin can güvenliğinin ve iş güvencesi ile birlikte kamuda veteriner hekimlik otoritesinin güçlendirilmesi ve özlük haklarının iade edilmesi bulunmaktadır. Ancak, bizler linç ediliyor, darp ediliyor, daha ötesi öldürülüyoruz ve bizlerle birlikte aslında halk sağlığı da ölüyor.Yaşanan süreç, biz veteriner hekimleri yıldırmış, bıktırmış ve artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Sağlık çalışanları için düzenlenen yıpranma payı, ek gösterge, maaş iyileştirmesi vb. tüm özlük hakları konularında ve Sağlıkta Şiddet Yasası’nda veteriner hekimler kapsam dışı bırakılmış ve dışlanmışlardır. Meslektaşlarımız büyük umutlarla başladıkları mesleklerini bırakmakta, özellikle genç meslektaşlarımız geleceklerini yurt dışında aramaktadırlar. Veteriner hekimler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda Sağlık Hizmetleri Sınıfında tanımlanmıştır, vakit kaybetmeden gereği yapılmalı, veteriner hekimliğin hangi alanında olursa olsun yaptıkları hizmetlerle kamu sağlığını koruyan tüm veteriner hekimler “Sağlıkta Şiddet Yasası” kapsamına alınmalıdır. Şiddeti oluşturan unsurlar ortadan kaldırılmalı, şiddet tavizsiz cezalandırılmalı, kanunlar ve bilimsel gerçekler önünde sağlık çalışanı olan veteriner hekimlere hakları iade edilmelidir” dedi.

‘TALEPLERİMİZİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Açıklamayı Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi ve 56 Veteriner Hekim Odasının eşzamanlı olarak yaptığını hatırlatan Dr. Arslan; “Bu metindeki taleplerimizin, hukuken ve siyaseten de takipçisi olacağımızı bildirir, buraya gelerek bizlere destek veren meslek odası yöneticilerine, sendikalara, sivil toplum örgütlerine, öğrencilerimize-ailelerine, hasta sahiplerimize ve en önemlisi, birlikte güçlüyüz diyerek, muayenehane, poliklinik ve hastanelerini kapatan, iş bırakan, iş yavaşlatan, özetle mesleğine, meslektaşına ve meslek örgütlerine sahip çıkan, mekan ve zaman mefhumu olmadan, yaşamını hayvan sağlığı ve refahı ile halk sağlığının korunmasına adayan tüm meslektaşlarımız ile basınımızın çok değerli emekçilerine teşekkür ederiz” diye konuştu.

DAHA FAZLA