'Türkiye’ye saman ithalatçısı demek hakarettir'

'Türkiye’ye saman ithalatçısı demek hakarettir'

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye’ye saman ithalatçısı demek hakarettir" dedi.

Erdoğan, muhalefeti "Türkiye'ye domates ithalatçısı demek, saman ithalatçısı yaftası vurmak cehaletten öte bir saygısızlıktır, hakarettir, bühtandır" sözleriyle eleştirdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Aydın’da Kipaş Holding’e ait kağıt fabrikasının açılış töreninde konuştu. Erdoğan'a Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal ve AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da eşlik etti. Konuşmasında muhalefeti eleştiren Erdoğan, "Avrupa Birliği’ne karşı net 7,7 milyar dolar net dış ticaret fazlası veren bir ülkeye domates ithalatçısı demek, saman ithalatçısı yaftası vurmak cehaletten öte bir saygısızlıktır, hakarettir, bühtandır" ifadelerini kullandı. 

'FABRİKA, YEŞİL DÖNÜŞÜME DE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAKTIR'

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bu tesis cari açığımızın azaltılmasına önemli katkılar sunacaktır. Fabrikada birçok alanda kullanılan kağıtlar üretilecektir. Yaklaşık 550 milyon dolarlık yatırım tutarı bulunan bu ilk edapta 800 kişi istihdam edilecek. 250 milyon dolarlık kağıt ithalatını sonlandıracak bu tesis 200 milyon dolar da ihracat gerçekleştirecektir. Toplamda 450 milyon dolar cari açığın kapanmasına hizmet edecektir. Yüzde 40'ı tamamlanan ikinci etap için 450 milyon dolarlık bir yatırım öngörülüyor. Tamamlanmasıyla birlikte orada da 600 kişilik ilave istihdam sağlanacak. Toplamda bin 400 kardeşimiz buradan evine ekmek götürecek. Ekonomik katkılarının yanında tesisin önemli bir özelliği daha bulunuyor. Çevreci üretim anlayışıyla üretim yapacak fabrika yeşil dönüşüme de önemli katkılar sunacaktır. Atık kağıttan üretim yapılacaktır.

'TÜM YATIRIMCILARA DESTEK VERMEYİ GÖREV BİLİYORUZ'

Fabrikamız ilk etabıpla yılda 12 milyon ağacın, ikinci etabıyla birlikte 21 milyon ağacın kesilmesinin önüne geçecektir. İstihdama, ülke ekonomisine ve tabiata çok önemli katkılar sağlayacağını görüyoruz. Hükümet olarak yerli yabancı ayırt etmeden Türk ekonomisine güvenen herkese sahip çıkıyoruz. Üreten, ihraç eden, insanımızın iş aş sahibi olmasını sağlayan tüm yatırımcılara destek vermeyi görev biliyoruz."

'TÜRKİYE'YE DOMATES, SAMAN İTHALATÇISI YAFTASI VURMAK HAKARETTİR'

Konuşmasının sonlarında muhalefete yönelik eleştirilerde bulunan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye fabrika satarak domates alan değil, bilakis Afrika, Asya ve Avrupa’nın imalat merkezi olan bir ülkedir. Türkiye 500 milyar dolar dış ticaret hacmine ulaşan bir ülkedir. Türkiye, sanayi üretim endeksi yüzde 144 seviyesine varan bir ülkedir. Türkiye, salgına rağmen 2.7 milyon ilave istihdam oluşturan bir ülkedir. Türkiye, 75 fasıl grubunda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat değerini yakalayan bir ülkedir. Avrupa Birliği’ne karşı net 7.7 milyar dolar net dış ticaret fazlası veren bir ülkeye domates ithalatçısı demek, saman ithalatçısı yaftası vurmak cehaletten öte bir saygısızlıktır, hakarettir, bühtandır. Bu tatlı su siyasetçilerini kendi cahillikleriyle baş başa bırakıyorum. Türkiye’nin saman ithalatçısı olduğunu zanneden cahilleri havanda su dövmek yerine, Aydın Söke’den başlayarak organize sanayi bölgemizi ziyaret etmeye davet ediyorum."