Türkiye Psikiyatri Derneği’nden ‘Zoroğlu’ açıklaması

Türkiye Psikiyatri Derneği’nden ‘Zoroğlu’ açıklaması

Dernek, olayın takipçisi olacağını duyurdu.

Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD), çocukları manipüle ederek ailelerine yönelik suçlamaya yönelttiği iddiasıyla tutuklanan Prof. Dr. Süleyman Salih Zoroğlu hakkında açıklama yaptı. Konunun takipçisi olunacağını duyurulan açıklamada, olay hakkındaki yorumlar için de uyarı yapıldı.

TPD Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Timur Soykan’ın haberiyle gündeme gelen Prof. Dr. Süleyman Salih Zoroğlu’na ilişkin bir açıklama yayımladı.

‘KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIMIZI KAMUOYUNA DUYURMAK İSTERİZ’

“Bir gazete haberi ile kamuoyuna yansıyan Prof. Dr. Süleyman Salih Zoroğlu ilgili olaylar hakkında” başlığı ile yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bir gazete haberi ile kamuoyuna yansıyan ve çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Süleyman Salih Zoroğlu ilgili mahkemeye intikal etmiş, halen yargılama sürecinin devam ettiği konu ile ilgili olarak süreci yakından takip ettiğimizi, ciddi iddiaların olduğu olay ile ilgili inceleme başlatıldığını ve konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyurmak isteriz.

‘TEDAVİLERE OLAN GÜVENİN KORUNMASI SON DERECE ÖNEMLİDİR’

Diğer taraftan mahkemeye intikal etmiş bir konu üzerinden insanların hekimleri ile sürdürdükleri tedavilere yönelik güvensizlik oluşturan, tedavileri değersizleştiren ve özellikle ülkemiz açısından önemli bir sorun olan çocukluk çağı travmaları ile ilgili belirsizlik yaratan açıklamalardan kaçınılması, mahkeme sürecinde olan bir konunun genelleştirilmemesi gerektiğini kamuoyu ve ilgililere duyurmak isteriz. Hekimlerimizce gerek psikoterapi gerekse ilaç kullanımı ile yürütülen tedavilerin sürdürülmesi, tedavilere olan güvenin korunması son derece önemlidir.

Bu ciddi iddialarla ilgili olarak sürecin takipçisi olduğumuzu tekrar vurgular, ulaşılabilir, bilimsel, güvenli ve etik ilkelerle sürdürülen bir tedavi ortamının hekimliğin temel ilkesi olduğunu hatırlatmak isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”