Türkiye-İsveç-Finlandiya görüşmeleri süresiz iptal edildi

Türkiye-İsveç-Finlandiya görüşmeleri süresiz iptal edildi

Karar, Türkiye’nin talebi üzerine alındı.

İsveç ve Finlandiya ile düzenlenen NATO’ya katılım için üçlü mekanizma toplantıları, Ankara’nın talebi üzerine süresiz şekilde iptal edildi.

Türkiye’nin “teröre destek verdikleri” gerekçesiyle NATO’ya katılımlarına itiraz ettiği İsveç ve Finlandiya ile Üçlü Muhtıra imzalamış, bu çerçevede kurulan Daimi Ortak Mekanizma ilk toplantısını Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yapılmıştı.

TÜRKİYE TALEP ETTİ

Bir sonraki toplantının şubat ayında Brüksel’de düzenlenmesi planlanırken, toplantıların süresiz olarak durdurulduğu açıklandı. Habertürk’ün aktardığına göre, karar Türkiye’nin talebi üzerine alındı.

Danimarkalı aşırı sağcı “Sıkı Yön Partisi” (Stram Kurs) lideri ve göç karşıtı siyasetçi Rasmus Paludan’ın, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran yaktığı provokatif eyleme müdahale edilmemesi, iki ülke arasında krize sebep olmuştu. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada “İsveç Müslümanların dini inancına saygı gösteremiyorsa bizden NATO konusunda herhangi bir destek göremeyecek” ifadelerini kullanmıştı.