TÜRK-İŞ Başkanı Atalay’dan ‘asgari ücrete tek zam’ tepkisi

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay’dan ‘asgari ücrete tek zam’ tepkisi

Ergün Atalay, TÜRK-İŞ 24. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın “asgari ücrete tek zam” açıklamasını, “Asgari ücret zammı senede bir olacağına, hiç olmasın zam yapmayın” sözleriyle eleştirdi.

Ergün Atalay, TÜRK-İŞ’in 24. Olağan Genel Kurulu’nda “asgari ücret” tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘TEK ZAM’ TEPKİSİ: ‘HİÇ OLMASIN, ZAM YAPMAYIN!’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın “asgari ücrete tek zam” açıklamasını değerlendiren Atalay, şunları kaydetti:

“Yıllardır asgari ücret görüşmelerine arkadaşlarımız katıldı. 12 kalemi ilgilendiriyor. Bu ücret başlangıç ücreti. Öyle bir noktaya geldi ki bu ücret geçim ücreti oldu. Bakan bu sene bir defa olacak diyor. Hiç olmasın, zam da yapmayın para da vermeyin.”

‘CAMBAZ OLSANIZ 11 BİN 400 TL’YE BİR HAFTA GEÇİNEMEZSİNİZ’

Atalay "O masada iki gün sonra 4 tane işçi oturacak. Bu paralara nasıl geçinemeyeceklerini anlatacaklar. Cambaz olsanız 11 bin 400 TL'yle bir hafta geçinemezsiniz ya. Burada ne söylediysem orada da aynısını söylerim. Bu mesele hepimizin meselesi. 8 milyon asgari ücretli bu ülkenin en büyük sözleşmesi. Bizim için fark etmiyor. Onlar da komşularımız, arkadaşlarımız. Başlarını aşağı eğme lüksümüz yok" ifadelerini kullandı.

‘BİZİ GÖRMEZDEN GELMEYİN’

Ergün Atalay sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkeyi yönetenlere bizi görmemezlikten gelmeyin diyorum. Bizi yok saymayın. 3 gün sonra oturduğunuz koltuklarda işçiler oturur. Bazı bürokratlar ben devletin sahibiyim zannediyor. Herkes için geçici bu iş.”