TTB Merkez Konseyi, mahkeme kararıyla görevden alındı

TTB Merkez Konseyi, mahkeme kararıyla görevden alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, konsey üyelerinin görevden alınmaları talebiyle dava açmıştı.

Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi'nin görevden alınmasına karar verdi.

TTB Başkan Fincancı, bir televizyon yayınında Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yönelik ifadeleri nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında 27 Ekim 2022’de Ankara’da tutuklanmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fincancı ve TTB Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmaları talebiyle bir davaname hazırlayarak, Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesine göndermişti.

Söz konusu davanın 7. duruşması bugün Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya görevden alınmaları istenen TTB Merkez Konseyinin üyeleri ile avukatları katıldı.

Hakim, bu celsede dosyanın karara bağlanacağını söyleyerek avukatlara söz verdi. Avukatlar, başsavcılığın TTB Merkez Konseyinin görevden alınması talebinin reddedilmesini istedi. Davalıların beyanlarının ardından duruşmaya karar için ara verildi. Aranın ardından kararını açıklayan hakim, davanın Şebnem Korur Fincancı açısından pasif husumet yokluğu nedeniyle usulden reddine, davalı merkez konsey başkanlığı yönünden “mevcut konsey başkanı ve üyelerinin görevden alınmasına” karar verdi.

‘MERKEZ KONSEYİ KARAR TEMYİZDE KESİNLEŞENE KADAR GÖREVİNİN BAŞINDADIR’

TTB, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamayla karara tepki gösterdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Siyasi iktidar eliyle egemen kılınmak istenen hukuksuzluk rejimi bir meyvesini daha vermiş; Türk Tabipleri Birliği’ni hedef alan davada, bir yıldan bu yana süregelen hukuksuzluklar silsilesi Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması ile sonuçlanmıştır.

Altını kalın çizgilerle çiziyoruz: Türk Tabipleri Birliği için dünden bugüne değişen hiçbir şey yoktur. Merkez Konseyi karar temyizde kesinleşene kadar görevinin başındadır.

Eşitlik yoksa, özgürlük yoksa, demokrasi yoksa, adalet yoksa, sağlık yoksa; mücadele haktır! Ve mücadele, Türk Tabipleri Birliği'nin adıdır!”

FİNCANCI: GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ

Duruşma sonrası açıklama yapan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise şunları kaydetti:

“Bu mücadele bitmez. Daha önce de söylemiştik, mücadele TTB'nin adıdır. TTB'den bizi söküp atmaya hiç kimsenin gücü yetmez. Biz her zaman TTB içinde emek vermeye devam ederiz. Gerekirse yeri sileriz, gerekirse deprem bölgesinde yükleri taşırız, gerekirse de üretiriz, halk sağlığı sorunlarını hep beraber dile getiririz.

Görevimizin başındayız. Bu mücadeleyi sürdüreceğimizi, bu mücadelenin de Türk Tabipleri Birliği içinde, o çatının altında olacağını bilmenizi istiyoruz. Susmuyoruz, korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz, hiçbir yere gitmiyoruz. TTB bizim meslek örgütümüz. Kimsenin bir darbe yasasıyla, darbe yargısıyla elimizden alması mümkün değildir.