TİP’ten İstanbul’da ‘Can Atalay’ eylemi: ‘Halk kazanacak, Gezi kazanacak’

TİP’ten İstanbul’da ‘Can Atalay’ eylemi: ‘Halk kazanacak, Gezi kazanacak’

Ümraniye’de düzenlenen eylemde, “Can Atalay’ı serbest bırakın” pankartı açıldı.

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul İl Örgütü, Gezi Davası’ndan aldığı hapis cezası gerekçe gösterilerek hukuka aykırı biçimde tahliye edilmeyen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın serbest bırakılması için eylem düzenledi. Eylemde yapılan basın açıklamasında, “Saray yargısı, karar ilamında yazdığı gibi millet adına değil halk düşmanları adına, Gezi’den korkanlar adına, özgürlüklerimize ve emeğimize savaş açanlar adına karar vermiştir” denildi.

Gezi Davası’ndan aldığı 18 yıllık hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Can Atalay’ın bireysel başvurusu yarın Anayasa Mahkemesi’nde görüşülecek.

TİP İstanbul İl Örgütü, bugün Ümraniye’de düzenlediği eylemle Atalay’ın tahliye edilmesi çağrısını yineledi.

‘SARAY YARGISI, HALK DÜŞMANLARI ADINA, GEZİ’DEN KORKANLAR ADINA KARAR VERDİ’

Eylemde yapılan basın açıklamasını okuyan TİP Üyesi Sıla Geçgil, şunları kaydetti:

“Yargıtay 3. Ceza Dairesinin geçtiğimiz hafta Gezi Davası kapsamında verdiği kararlar Türkiye siyaset ve hukuk tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Osman Kavala’nın cebren ve şiddete başvurarak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs; Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman ve Mine Özerden’in ise teşebbüse yardım suçlamalarıyla aldıkları cezalar hem kanuni açıdan hem de Gezi’ye katılan milyonların ve halkın vicdanı bakımından yok hükmündedir.

Saray yargısı, karar ilamında yazdığı gibi millet adına değil halk düşmanları adına, Gezi’den korkanlar adına, özgürlüklerimize ve emeğimize savaş açanlar adına karar vermiştir.

Gezi, Türkiye’nin bütün kentlerinde özgürlükleri için, doğa için, hakları için yürüyen, hükümeti istifaya davet eden milyonların eseri ve onurudur. Yargıyı siyasetin basit bir aleti haline getirenler şunu iyi bilsin. Halk yargılanmaz. Saray ve onun siyasi çıkarlarına alet olanlar er ya da geç işledikleri suçların bedelini öder.

‘YARGITAY KARARIYLA KESİNLEŞEN HÜKÜM, SARAY’IN HALK DÜŞMANLIĞIDIR’

Yargıtay kararının Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ı ilgilendiren kısmı, halk iradesini gasp etmeye dönük bir başka hukuk katliamıdır. Can Atalay, on binlerce Hataylının oylarıyla seçilmiş, ömrünü toplumsal davalara adamış bir hukuk ve mücadele insanıdır. Anayasa Mahkemesi’nin Atalay hakkındaki başvuruya ilişkin görüşme takvimini açıkladığı gün Yargıtay tarafından verilen karar halk iradesine AYM’ye ve Hataylılara karşı açık bir tehdit, boyun eğdirme girişimidir. Yaptığınızı görüyoruz ama geri adım atmayacağımızı ilan ediyoruz. Yargıtay kararıyla kesinleşen hüküm, Saray’ın halk düşmanlığıdır.

Can Atalay ve Gezi Davası meselesi, ne bir avuç insanın, ne Hatay halkının ne de sadece TİP’in konusudur. Mesele tüm Türkiye’ye, emekçilere, milyonlara aittir. Yargıtay kararının arkasındaki siyasi irade, milyonlara, Türkiye halkının demokratik tercihlerine saldırma cüreti gösterdiğini bilmelidir. Cezaevindeki siyasi tutsaklar, gazeteciler, kayyumlar ya da en basit demokratik haklarını kullanması engellenen emekçiler bu zorbalığın açık kanıtlarıdır. Bu saldırganlık ve zorbalık, yanıtını mücadelemizle alacaktır.

‘ÖZGÜRLÜKLERİMİZ İÇİN, ONURUMUZ OLAN GEZİ İÇİN YÜRÜYORUZ’

Zorbalara, halk düşmanlarına meydan okuyoruz.

1 Ekim’de Özgürlük Yürüyüşümüzü başlattık. Herkes bilsin; bu yürüyüş yalnız TİP’in, yalnız TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın, yalnız yürüyüşe fiilen katılan kişilerin değil. Hatay’dan Ankara’ya kadar, özgürlüklerimiz için, halkın demokratik iradesini ortaya koymak için, onurumuz olan Gezi için yürüyoruz.

Ama yalnız bunlar için değil… Deprem suçları ve suçlularını ifşa etmek için, emekçilerin hakları için, kadınlar için, doğanın talanına dur demek için, gençler için, barış için, sanatçılar için, gazeteciler için, Cumhuriyet’in ikinci yüz yılına emeğin ve özgürlüklerin damga vurması için yürüyoruz.

Yanımızda yüzler, binler, arkamızda milyonlar olarak yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. İl, il, ilçe ilçe, köy köy özgürlük ateşini büyütmek için yürüyoruz.

Saray’ın korkusunu gerçek kılmak için, direnen tüm dostlarımızla, toplumsal mücadelenin tüm güçleriyle yürüşümüzü gerçekleştireceğiz ve kazanacağız. Halk kazanacak, Gezi kazanacak!