TİP Sözcüsü Kadıgil, ‘eşcinsel’ oldukları iddiasıyla yurttan atılan çocukları Meclis gündemine taşıdı

TİP Sözcüsü Kadıgil, ‘eşcinsel’ oldukları iddiasıyla yurttan atılan çocukları Meclis gündemine taşıdı

Kadıgil, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü Sera Kadıgil, Antalya’nın Alanya ilçesindeki Mevlüt Çavuşoğlu Spor Lisesi’nde okuyan depremzede kız kardeşlerin, “eşcinsel” oldukları iddiasıyla kaldıkları okul yurdundan atıldıkları ve okuldan kayıtlarını aldırmaları yönünde baskıya maruz kaldıkları iddialarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

6 Şubat depremlerine Antakya’da yakalanan ve 4,5 saat göçük altında kalan 15 yaşındaki ikiz kardeşlerin, depremin ardından kayıtlarını aldırdıkları Alanya’daki Mevlüt Çavuşoğlu Spor Lisesi’nin yurdunda “beraber uyumaları” gerekçesiyle “eşcinsel” oldukları iddia edilerek yurttan çıkarıldığı iddia edildi.

Evrensel’de yer alan habere göre, okuldan kayıtlarını aldırmaları yönünde baskıya maruz kalan çocukların babası Mehmet T., kızlarından birinin göçük altında kalması nedeniyle korku yaşadığını ve depremden sonra kardeşiyle uyumaya başladığını ifade etti.

‘ANNELERİNİN TALEBİNE RAĞMEN KARDEŞLER AYRI ODALARA YERLEŞTİRİLDİ’

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, Mevlüt Çavuşoğlu Spor Lisesi’nde yaşandığı iddia edilen skandalı TBMM gündemine taşıdı.

Kadıgil, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:

“Kamuoyuna ve basına yansıyan haberlerde, Alanya Mevlüt Çavuşoğlu Spor Lisesi'ne okuyan iki depremzede kız kardeşin beraber uyuduğu için ‘eşcinsel’ denilerek yurttan atıldığı ve okuldan kayıtlarının alınması için baskı yapıldığı iddia edildi.

6 Şubat Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mustafa Dilek'in sosyal medya hesabından paylaştığı bilgilere ve iddialar üzerine ulaştığımız baba M.T.’nin tarafımıza verdiği bilgilere göre;

Antakya'da depreme yakalanan ve 4,5 saat boyunca göçük altında kalan 16 yaşındaki sporcu tek yumurta ikizi kız kardeşler Alanya Mevlüt Çavuşoğlu Spor Lisesi'nde okumaktadır. Depremzede öğrencilerin yaşadığı travma nedeniyle yalnız yatamadıkları anneleri tarafından özellikle ifade edilmesine rağmen kız kardeşler yerleştirildikleri yurtta ayrı odalara verilmiştir.

‘KIZLARIN EŞCİNSEL, OKULDA VE YURTTA KIZLARI İSTEMİYORUZ’

Olay günü korktuğu için kız kardeşinin yatağına giden depremzede öğrenciyi, aynı yurtta kalan bir başka öğrenci ‘birlikte uyuyorlar’ diyerek yurt yönetimine şikayet etmiştir. Yurt yönetimi ve rehber öğretmen E.Y. öğrencilerle görüşüp, kız kardeşlerin ‘lezbiyen’ oldukları iddiasını öne sürmüşlerdir.  Akabinde Yurt Müdür Yardımcısı Ş.Y., babayı arayarak ‘Kızların eşcinsel, gel kayıtlarını al. Okulda ve yurtta kızları istemiyoruz’ ifadelerini kullanmıştır.

‘YURTTAN ATILAN ÇOCUKLAR SOKAKTA KALDI’

Antakya Belediyesi’nde çöp toplama biriminde çalışan baba M.T., iddianın doğru olmadığını ve şu anda ekonomik olarak Alanya’ya gidecek gücünün bulunmadığını söylemesine rağmen çocuklar yurttan dışarı atılmışlardır. Sokakta kalan çocuklar, ailenin bir tanıdıkları tarafından iki gece misafir edilmiştir. Bu sürede Antalya’ya gelen baba, önce Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde ortaöğretimlerden sorumlu Y.K. ile görüşmüş, Y.K. konuya kendilerinin değil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bakacağını söyleyerek babayı yönlendirmiştir. Baba bunun üzerine Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli K.T ile görüşmüştür. K.T., ‘Ben okul ve yurt müdürünü arayayım görüşün anlaşın, çocukların sicili bozulmasın, orta yolu bulun’ diyerek okul ve yurt müdürünü aramış ve babayı göndermiştir.

5 Ocak tarihinde ise Okul Müdürü T.Y., babayı tekrar arayarak çocuklarını okuldan alması gerektiğini, çadırda eğitime devam eden 15 Temmuz Lisesi’ne yazdırabileceğini, çocukların ‘adının çıktığını’, velilerin çocukları okulda istemediklerini ve çocukları disipline sevk ettiklerini bildirmiştir.”

‘EŞCİNSELLİK KANAATİNE VARAN REHBER ÖĞRETMENİN MESLEKİ FORMASYONU NE?’

Kadıgil, söz konusu skandala ilişkin Bakan Tekin’e şu soruları yöneltti:

1. Büyük bir yıkım ve travma yaşayan çocukların birlikte uyumalarından hareketle eşcinsel ilişki yaşadıkları tespitine nasıl varılmıştır?

2. Bu kanaate vardığı iddia edilen rehber öğretmen E. Y.’nin mesleki formasyonu nedir?

3. Bu şekilde bir iddiada bulunan rehber E.Y hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

4. Babanın konuya ilişkin şikayette bulunduğu ve sorunu sadece İlçe Milli Eğitim’e havale etmekle yetinen, görevini layıkıyla yapmayan Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli Y. K. ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?

‘ÇOCUKLARI YURTTAN ATAN VE OKULDAN ATMAK İSTEYEN MÜDÜRLER HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?’

5. Şikayeti dinledikten sonra “Ben okul ve yurt müdürünü arayayım görüşün anlaşın, çocukların sicili bozulmasın, orta yolu bulun” diyen Alanya İlçe Milli Eğitim’de görevli K.T. hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Çocukları hedef haline getirerek eğitim öğretim hakkını elinden alan okul ve yurt yönetimine ilişkin bir işlem başlatmayan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli K.T.’nin “çocukların sicili bozulmasın” sözleriyle kastettiği nedir? Bakanlığınızın eğitim hakkı elinden alınan çocukların durumlarında olan mağdurlar ve sorumlular arasında olması gerektiğini düşündüğü “orta yol” nedir?

6. Çocukları okuldan alınması için babaya baskı yapan Okul Müdürü T.Y., yurttan atan Müdür Ş.Y. ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?

7. Yaşadıkları deprem travmasını atlatamayan çocukların, eğitim, barınma haklarını gasbedilmesinin ve sosyal dışlanmaya maruz bırakılmasının yarattığı mağduriyetleri nasıl gidereceksiniz?