TİP: Sivas'ta eşit yurttaşlık isteyenler yakıldı!

TİP: Sivas'ta eşit yurttaşlık isteyenler yakıldı!

Aleviler için Eşit Yurttaşlık Komisyonu açıklama yaptı.

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümünde açıklama yaptı. TİP Aleviler için Eşit Yurttaşlık Komisyonu tarafından "Sivas'ta eşit yurttaşlık isteyenler yakıldı!" başlığıyla yapılan açıklamada, katliamı yapanların Refah Partisi ve AKP ile ilişkilerine işaret edildi.

Hukuki sürece de işaret edilerek cezasızlık politikasının hatırlatıldığı açıklamada, "Unutulmasın ki bu ülkenin aydınları, sanatçıları, Alevileri ve insanlık onuru için mücadele eden sosyalistleri var olduğu sürece bu dava divana kalmayacak" denildi.

Aleviler için Eşit Yurttaşlık Komisyonu'nun açıklaması şöyle:

"Sivas’ın merkezinde gerici şeriatçı güruhun sloganlar eşliğinde, kolluk kuvvetlerinin gözleri önünde, canlı yayında gerçekleştirilen 33 kişinin katliamının üzerinden tam 30 yıl geçti.

Bütün dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen katliamda sadece aydınlarımız, sanatçılarımız, gençlerimiz katledilmedi.

O gün orada yakılan ülkemizin aydınlık geleceği, yarınları ve umutlarıydı.

O gün orada yakılan eşit yurttaşlık isteyen Alevilerdi.

30 yıl önce Sivas’taki katliamı yapanlar; dönemin Refah Partisi'nde sonrasında onları savunan avukatlar AKP saflarında yönetici ve milletvekili oldular.

Katliamın ardından 30 yıl geçmiş olmasına rağmen aydınlatılmamış olması, faillerinin bir kısmının serbest bir şekilde dolaşıyor olması, mahkeme kararları ile zaman aşımı uygulanmaya çalışılması devletin bir bütün olarak katliamla yüzleşmek istemediğinin kanıtıdır.

Unutulmasın ki bu ülkenin aydınları, sanatçıları, Alevileri ve insanlık onuru için mücadele eden sosyalistleri var olduğu sürece bu dava divana kalmayacak.

Sivas Katliamı'nı yapanlardan da göz yumanlarda da unutturmaya çalışanlardan da hesap soracağız.

30 yıl önce ateşte semaha dönenlerin ışığı hiç sönmeyecek."