TİP, Paris'te L'Humanité festivaline katıldı

TİP, Paris'te L'Humanité festivaline katıldı

İlki 1930 yılında düzenlenen festivale, bu yıl TİP de katıldı.

İleri Haber

Fransız L'Humanité gazetesinin her yıl düzenlediği politik kültür-sanat festivali Fête De L'Humanité'ye bu yıl gazetenin daveti üzerine Türkiye İşçi Partisi (TİP) de katıldı. TİP adına festivalde bulunan Parti Meclisi üyesi İlke Bereketli, festivalin ilk akşamında düzenlenen "Seçimler Sonrasında Türkiye'de Siyasi Durum ve Solun Stratejisi" başlıklı panelde bir konuşma yaptı. Festivalin uluslararası seksiyonunda yer alan oturumda, gazeteci Can Dündar ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Avrupa Sorumlusu Eyüp Doru da yer aldı. 

İlke Bereketli, seçimler sonrasında toplumun farklı kesimlerinde oluşan hayal kırıklığını aşabilmek için solun halka güven vermesi gerektiğini, sadece iyi muhalefet yapabileceğini değil aynı zamanda bu ülkeyi yönetebileceğini göstermesi gerektiğini belirtti. Can Dündar da Türkiye'nin sol bir iktidara ihtiyaç duyduğunu ancak tümüyle otoriterleşen bir dünyada mücadelenin uluslararası düzeyde sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Doru ise Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorunun çözülmesinde Avrupa'nın gösterdiği ikircikli ve tutarsız tutuma dikkat çekti.

FESTİVALİN İLKİ, 1930'DA DÜZENLENDİ

İlki 1930 yılında düzenlenen festivalde Fransa'dan ve dünyadan sol-sosyalist partiler, sendikalar, ekoloji, kadın ve öğrenci hareketleri yer alıyor. Muhalif sanatçıların sahne aldığı konserlere her yıl yüzbinlerce kişi katılıyor.