TİP, Hrant Dink için Sebat Apartmanı önündeydi

TİP, Hrant Dink için Sebat Apartmanı önündeydi

Parti Sözcüsü Sera Kadıgil, Dink’in katledildiği yerde basın açıklaması yaptı.

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliye edilmesinin ardından, Dink’in katledildiği Sebat Apartmanı önüne karanfil bıraktı. Apartmanın önünde açıklama yapan TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, “Hrant Dink faili meçhul bir cinayettir. Dün salıverilen Ogün Samast bu işin yalnızca görünen bir enstrümandır” ifadelerini kullandı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007 günü, o dönemki gazete binası olan Sebat Apartmanı önünde düzenlediği suikastle katleden Ogün Samast, dün akşam saatlerinde Bolu F Tipi cezaevinden koşullu salıverilme kapsamında tahliye edildi.

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, TİP Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi İzel Sezer ve beraberindeki il örgütü üyelerinden oluşan parti heyeti, bugün Sebat Apartmanı önünde karanfil bıraktı.

‘KARANLIĞI İLİKLERİMİZE KADAR YAŞADIĞIMIZ GÜNLERDEN GEÇİYORUZ’

Burada bir basın açıklaması yapan Sera Kadıgil, cinayetin asıl faillerinin dışarıda olduğunu vurguladığı konuşmasında şunları kaydetti:

“16 yıl önce buradaydık, ben 22 yaşındaydım, tam buradaydık. Rakel hanım yukarıdan konuşuyordu, gözleri yaşlı, ‘Bir bebekten bir katil yaratan bu karanlığı sorgulamadan bu ülkede hiçbir şey yapılamaz’ diyordu. Biz bu karanlığı iliklerimize kadar yaşadığımız günlerden geçiyoruz.

Biz Hrant’ı hiç olmadığı kadar mahcup anmak zorunda bırakıldığımız günlerden geçiyoruz. Bu ülkede AYM, AİHM kararları uygulanmazken, adaletin kırıntısına tahammül kalmamışken, Hrant’ın görünen katilleri için her türlü hukuki yolu uygulayanlar, hasta ve yaşlı mahpuslara uygulanmayan koşullu salıverme şartlarını Hrant’ın görünen katillerine uygulayarak dün bir kere daha onu katlettiler.

‘HRANT’IN, MUMCU’NUN VE NİCE AYDINLARIN KATİLİ ASLA YARGILANMADI BU ÜLKEDE’

Aslında Ogün Samast sadece bir piyondu, çünkü kendi savunmasında şunu diyordu, ‘Ben 17 yaşında bir çocuktum, nereden bilirdim Agos’u, nereden tanırdım Hrant’ı? Onu işaret edenler, hedef gösterenler, o parmaklar neden bu salonda değil’ diye soruyordu. Biz bu soruyu soruyoruz. 80'e yakın kişi yargılandı bu davada, 50'si kamu görevlisiydi. Yalnızca 3 kişiyi tutukladılar, biri Ogün Samast’tı, çocuk olduğu için dün tahliye edildi. 2 tane daha görünen sanık var, içeride yatıyorlar ama Hrant’ı gerçekten katledenler, toplumsal barışımıza nifak sokanlar, Ermeni yurttaşlarımıza bu ülkede olmadık zulmü reva görenler, bizlerin bir arada yaşama iradesine göz dikenler hala aramızda bile diyemeyeceğim, hala yönetim kademelerinde. Çünkü Hrant’ın, Uğur Mumcu’nun ve nice aydınların katili asla yargılanmadı bu ülkede.

‘DİNK CİNAYETİ FAİLİ MEÇHUL BİR CİNAYETTİR, SAMAST BU İŞİN YALNIZCA ENSTRÜMANIDIR’

Hrant Dink cinayeti faili meçhul bir cinayettir. Dün salıverilen Ogün Samast bu işin yalnızca görünen bir enstrümanıdır. Örgüt üyeliğinden bile yargılanmamıştır, zaten o yüzden bu kadar çabuk tahliye edilmesi de mümkün olmuştur. Biz de bugün, aradan geçen 16 yıldan sonra, büyük bir mahcubiyetle tekrar buranın önündeyiz, bir kere daha ‘Faşizme inat, kardeşimsin Hrant’ demek için buradayız ve bir kere daha bu cinayetin gerçek failleri, toplumsal barışımıza göz diken bu ülkenin gerçek düşmanlarıyla hesaplaşmadan bu davayı kapatmayacağımızı ilan etmek için buradayız.”