TİP, AYM kararı öncesi Can Atalay'a için ülkenin dört bir yanında sokağa çıktı

TİP, AYM kararı öncesi Can Atalay'a için ülkenin dört bir yanında sokağa çıktı

AYM Genel Kurulu yarın tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında kararını verecek.

İleri Haber

TİP, AYM’nin yarınki karar görüşmesi öncesi Hatay Milletvekili Can Atalay’a özgürlük için Türkiye’nin dört bir yanında sokağa çıktı. Eylemlerde yapılan açıklamada, “Bu halk mücadelesinden, haklarından, özgürlüklerinden, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında insanca bir yaşama kavuşma özleminden asla vazgeçmeyecek. Hatay Can’a kavuşacak. Yürüyüşümüz büyüyecek” denildi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu yarın (12 Ekim) tutuklu Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında kararını verecek.

Karar öncesi bugün TİP, Türkiye’nin dört bir yanında “Can Atalay’a Özgürlük” demek için sokağa çıktı.

‘HATAY CAN’A KAVUŞACAK, YÜRÜYÜŞÜMÜZ BÜYÜYECEK’

Eylemlerde yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu yarın önemli bir karar verecek. Halen hukuksuz biçimde Silivri zindanında tutulan Hatay milletvekilimiz Can Atalay hakkında bir karar verilecek.

Can Atalay hakkında kesin bir gerçek bulunuyor: Atalay’ın vekil adaylığı hukuka uygun şekilde olmuştur, Hatay halkı tarafından seçilmiştir, TBMM İnsan Hakları Komisyonunun üyesidir, danışmanları vardır, vekillik görevini yapması önünde hiçbir engel yoktur ve hukuksuz şekilde cezaevindedir.

Anayasa Mahkemesi’nin bu basit ve kesin gerçeği tespit etmesi gerekir. Anayasa’nın açık hükümleri bunu gerektirir.

Mesele yalnız Can Atalay meselesi de değildir. Cezaevinde, siyasi fikirleri nedeniyle bulunan tüm tutsaklar derhal serbest bırakılmalıdır. Bir hukuk katliamı olan Gezi Davası’ndan hükümlü bulunanlar derhal serbest bırakılmalıdır.

Tüm dünya, bütün bu yargılama ve kararların siyasi nitelikte olduğunu bilmektedir.

Yetmezmiş gibi, Adalet Bakanı, önce hukuk devletinden bahsedip sonra da, Gezi’yi terörle bağdaştıran sözler söyleme cüretini göstermiştir. Gerekçesi de insanların ölmesiymiş.

Adalet Bakanı kendine gelmelidir. Haddini bilmelidir.

Evet Gezi’de dostlarımız, kardeşlerimiz polis kurşunuyla, iktidar yanlılarının saldırısıyla katledilmiştir.

Adalet Bakanı, ağzından çıkan sözlerin anlamını bilmiyor olabilir. Ama biz biliyoruz. İktidar, dünyanın en kitlesel ve barışçıl eylemine saldırarak suç işlemiştir. Ve sorumluları er geç yargılanacaktır.

Özgürlük Yürüyüşümüz, Genel Başkanımız Erkan Baş’ın öncülüğünde 11 gündür devam ediyor. Can için, depremzedeler için, bu ülkenin emekçileri, yoksulları için, gelecekleri ellerinden alınan kız çocukları için, gençler için, hayatın her alanında şiddete ve baskıya uğrayan kadınlar için, laiklik için, doğamız ve tüm canlılar için yürüyoruz.

Tek başımıza yürümüyoruz. Halkla birlikte, toplumsal mücadelenin bütün güçleriyle kol kola verdik, öyle yürüyoruz. Erkeği, kadınıyla, genci yaşlısıyla yürüyoruz. Gelecekte, “Biz Özgürlüklerimizi böyle kazandık” demek için yürüyoruz.

Ve kazanacağız. Yürüyüşümüz ve mücadelemiz, bu halk artık konuşamaz, ayağa kalkamaz, hakkını arayamaz diyenlerin suratına atılmış bir tokattır.

Bu halk mücadelesinden, haklarından, özgürlüklerinden, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında insanca bir yaşama kavuşma özleminden asla vazgeçmeyecek.

Hatay Can’a kavuşacak. Yürüyüşümüz büyüyecek.

Kazanacağız ve Türkiye bu kirli, kokuşmuş düzenden, onun siyasetinden, siyasetçilerinden ve bu Saray iktidarından kurtulacak. Söz veriyoruz.

Yaşasın özgürlük!

'ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ'NÜN BİR ÇOK ANLAMI VAR'

İstanbul Özgürlük Meydanı’ndaki eylemde konuşan TİP İstanbul İl Yönetim Kurulu Gün Çağ Aydın, "Bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Bir adaletsizlikle karşı karşıyayız. Binlerce insanın oyunu almış bir milletvekili bugün tutsak ediliyor. Bu hukuksuzluk tüm çabalarımıza rağmen devam ediyor" dedi.

Yarın AYM'de Can Atalay hakkında bir karar verileceğini hatırlatan Aydın, şunları söyledi:

Bundan 11 gün önce Genel Başkanımız Erkan Baş öncülüğünde Hatay'dan bir yürüyüş başlattık. Bu yürüyüşün adı Özgürlük Yürüyüşü. Bu yürüyüşün bir çok anlamı var. Özgürlük Yürüyüşü bu memleketin her hangi bir yerinde zulme uğrayanlar için bir yürüyüş. Özgürlük Yürüyüşü emeği gasbedilenlerin, hayatını kaybedenlerin işçilerin, emekçilerin yürüyüşü. Gençlerin, kadınların her nerede zorluk yaşayan varsa onun için bu yürüyüş. Öldürülen, savaşlarda kaybedilen çocuklar için bir Özgürlük Yürüyüşü. Aynı zamanda zulmedilenlere karşı yapılan bir yürüyüş. Tek bir tuşla masum insanların üstüne tam 75 yıldır acımasızca bomba yağdıran İsrail siyonizmine karşı yapılan bir Özgürlük Yürüyüşü. Gericilik sevdalılarına, şeriat sevdalılarına karşı yapılan bir Özgürlük Yürüyüşü. Bir gün hesaplaşacağımız bu gerici anlayışa karşı yapılan bir Özgürlük Yürüyüşü... Bizim bu yürüyüşümü hiç bir zaman son bulmayacak. Tarihin her anında zulmedenler var oldukça, bizim gibi direnenler de var olacak.

Bizler bu umudu, bu cesareti Gezi'de kaybettiğimiz kardeşlerimizden alıyoruz. İnşaatların bilmem kaçıncı katından düşen işçi kardeşlerimizden alıyoruz. Karanlık bir sokakta katledilen kadınlardan alıyoruz. Filistinli küçük generallerden alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz.

İZMİR'DE YÜRÜYÜŞ VE AÇIKLAMA

İzmir Karsıyaka Çarşı'da da Can Atalay için yürüyüş ve açıklama yapıldı.

TİP ayrıca Çanakkale, Kırklareli, Sinop, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Muğla, Kocaeli, Amasya, Ordu, Uşak, Denizli, Ankara, Antalya, Eskişehir, Balıkesir, İzmir, Kütahya, Tekirdağ, Konya, Kayseri, Sakarya ve Burdur da da sokağa çıktı.