TGS'den Sputnik yöneticileri hakkında suç duyurusu

TGS'den Sputnik yöneticileri hakkında suç duyurusu

24 Temmuz günü grev kararı ilan edilmişti. Bunun üzerine 24 TGS üyesi 7 Ağustos'ta işten çıkarılmıştı.

TGS, Sputnik Türkiye bürolarında süren grev öncesi üyelerine istifa etmeleri için baskı kuran Sputnik temsilcileri ve yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Sputnik Türkiye bürolarında çoğunluğu sağladıktan sonra toplu iş sözleşmesi (TİS) için patronla müzakereye başlamış ancak sonuçlanmayan sürecin ardından 24 Temmuz günü grev kararı ilan edilmişti. Bunun üzerine 24 TGS üyesi 7 Ağustos'ta işten çıkarılmıştı.

Grev 8. günde devam ederken, TGS’nin grev öncesinde üyelerine istifa etmeleri için baskı kuran Sputnik temsilcileri ve yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.

Cumhuriyet Savcılığına yapılan suç duyurusunda, grev ilanı asıldıktan sonra 24 sendikalı çalışanın işten atılmasının kanunlara aykırı olduğunu ifade eden TGS, Anayasa ile güvence altına alınan sendikalaşma hakkının patron temsilcileri ve yöneticileri tarafından ihlal edildiğinin altı çizildi.

Suç duyurusunda, işyerinde kurulan ikna odalarında temsilci ve yöneticilerin üyelere sendikadan istifa etmeleri için baskı kurduğu da ifade edildi.

Sendikanın ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, İletişim Başkanlığına ve RTÜK’e de ayrı ayrı şikayet dosyaları sunduğu öğrenildi.

Suç duyurusunda yer alan isimler ise şöyle: Sputnik İstanbul İrtibat Bürosu Müdürü Maksim Durnev, Sputnik Ankara İrtibat Bürosu Müdürü Elena Koçetkova, Sputnik Web Koordinatörü Elif Sudagezer ve Sputnik Radyo Müdürü Fethi Yılmaz.