TCDD'nin borcu 5,3 milyar TL'ye ulaştı

TCDD'nin borcu 5,3 milyar TL'ye ulaştı

Ağustos ayı itibarıyla 5,3 milyar TL borcu bulunan TCDD, KİT'ler arasında da en borçlu kuruluş konumunda yer aldı.

Bakanlık verilerine göre ağustos ayı itibarıyla TCDD'nin borcu 5,3 milyar TL'ye ulaştı. KİT'lerin toplam borcunun yüzde 82'sinde TCDD imzası yer aldı.

Özelleştirme planları arasında yer aldığı iddia edilen Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) içinde bulunduğu borç batağı, Hazine ve Maliye Bakanlığı verileri ile bir kez daha gözler önüne serildi. Bakanlık verilerine göre, TCDD'nin Hazine’ye olan borcu 2022 itibarıyla her ay artmaya devam etti.

KİT'LER ARASINDA EN BORÇLU KURULUŞ

Bakanlık, ağustos ayına yönelik Kamu Borç Yönetimi Raporu'nu yayımladı. Raporda, "Hazine Alacak Stoku" başlığı altında Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nin (KİT) toplam borçlarına yer verildi. TCDD, Hazine borçlusu 5 KİT içinde en borçlu kuruluş olarak öne çıktı.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, KİT’lerin toplam 6 milyar 400 milyon TL’lik Hazine borcunun 5 milyar 299 TL’si TCDD’nin borçlarından oluştu. TCDD’nin Hazine borcunun KİT’lerin toplam Hazine borcuna oranı yüzde 82 oldu.

YÜZDE 46'SI VADESİ GEÇMİŞ BORÇLAR

TCDD'nin toplam borcunun yüzde 46'sını vadesi geçmiş borçlar oluşturdu. İdarenin, vadesi geçmiş borçlarının toplam tutarının 2 milyar 455 milyon TL olduğu bildirildi. Toplam borcun 2 milyar 844 milyon TL’si ise "Vadesi Gelmemiş Alacak" kaleminde sınıflandırıldı.

İdarenin, vadesi geçmiş borç stokunda yıllar itibarıyla yaşanan artış da yönetimde yaşanan sorunların giderek büyüdüğünü gösterdi. Buna göre, 2013 yılında yalnızca 93 milyon TL vadesi geçmiş borcu bulunan idarenin borçları 2014 ve 2015 yıllarında ise sırasıyla 245 milyon TL ve 425 milyon TL’ye ulaştı.