Taksim Meydanı’nda avukatlardan ‘Can Atalay’ eylemi

Taksim Meydanı’nda avukatlardan ‘Can Atalay’ eylemi

Avukatlar, polis ablukası altında basın açıklaması düzenledi.

İstanbul’da avukatlar, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “hak ihlali” kararına rağmen süren tutukluğunu protesto etmek üzere Taksim Meydanı’nda yürümek istedi. Yürüyüşe izin vermeyen polis avukatları ablukaya alırken, abluka altında yapılan basın açıklamasında “Hukukun, adaletin olmadı bir yerde devleti de ayakta tutamazsınız” denildi.

Yargıtay’ın AYM kararını tanımamasını ve Can Atalay'ın tutukluluğunu protesto etmek isteyen avukatlar, İstanbul Barosu önünden Galatasaray Meydanı’na yürümek istedi.

Yürüyüş polis tarafından engellenirken avukatlar da ablukaya alındı. Abluka altında bekletilen avukatlar basın açıklamasını abluka içinde yaptı.

‘HALKIN VEKİLİ TUTSAK EDİLEMEZ’

“Can Atalay için tahliye” talep edilen açıklamada şu ifadeler öne çıktı:

“Can Atalay'ın hala esir tutulmasının amacı Gezi direnişini cezalandırmaya çalışmak ve depremzede Hatay halkının sesinin Meclis'e taşınmasını engellemektir. Ne saray rejiminin karanlığına ne de yargı içerisinde saray rejiminin emir erliğine soyunan yapılara geçit vermeyeceğiz. Halkın vekili tutsak edilemez.

Can Atalay bizim meslektaşımız olduğu için baro önünde toplanarak, Anayasa'dan ve yasalardan ve hatta uluslararası yasalardan kaynaklanan düşüncelerimizi açıklamak için Galatasaray'a kadar yürüme hakkını kullanmak istedik.

‘HUKUKUN, ADALETİN OLMADI BİR YERDE DEVLETİ DE AYAKTA TUTAMAZSINIZ’

Bütün savunduğumuz yasalara rağmen, hukuk bunun üzerinde olmasına rağmen, bu yasanın uygulanması ile ilgili buradaki kolluk kuvvetlerine bir emir verilmiş. O emir diyor ki; ‘Tıpkı Can Atalay kararında olduğu gibi Anayasa'daki hakları, Anayasa'daki düzenlemeleri, tıpkı oradaki gibi Anayasa'daki ifade özgürlüğünü, ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olan ifadelerinizi açıklamak için gösteri yürüyüşü yapabilme, toplantı yapabilme haklarınızı engelliyoruz' diyenlere karşı, bu hukuksuzdur ama aslında yasadışıdır demek istiyoruz ve bunun için yürümek istiyoruz.

Hukuk güvenliği olmayan bir ülkede huzur ve güvenlik olmaz. Bu huzur ve güvenliği baskıyla, yasaklarla sağlayamazsınız. Hukukun, adaletin olmadı bir yerde devleti de ayakta tutamazsınız. Hukuk güvenliği istiyoruz. Anayasa uygulansın istiyoruz, yasalar uygulansın istiyoruz. ‘Eğer bunlar uygulanmazsa sizin de güvenliğiniz yok' demek için Galatasaray'a kadar silahsız, saldırısız, şiddetsiz bir şekilde yürümek istedik.