Tahtalı Barajı'na düşen helikopterdeki son mürettebatın da cansız bedenine ulaşıldı

Tahtalı Barajı'na düşen helikopterdeki son mürettebatın da cansız bedenine ulaşıldı

Mehmet Ali Tutuk'un cansız bedenine ulaşıldı.

İzmir'in Menderes ilçesinde orman yangınında görev yaptığı sırada Tahtalı Barajı'na düşen helikopter kazasında, Mehmet Akif Tutuk'un da cansız bedenine ulaşıldı. 

16 Eylül Cumartesi günü Menderes ilçesi Keler Mahallesi'ndeki ormanda çıkan yangını söndürmek için havadan ve karadan çalışma başlatıldı. Havanın kararmasıyla birlikte hava araçları yerini, geri görüşlü helikoptere bıraktı. Saat 23.53 sıralarında ise içinde Mehmet Akif Tutuk ile birlikte 3 Kırgızistanlı mürettebatın bulunduğu helikopter ile bağlantı kesildi.

Helikopterin su almak için gittiği Tahtalı Barajı havzasına düştüğü belirlendi. Kırgızistanlı mürettebat Erkinbek İsabekov, kendi imkanlarıyla karaya çıkarken hastanede tedaviye alındı. 

Düşen helikopter enkazı ve mürettebat için olayın ardından arama kurtarma çalışması başlatıldı. Ekipler, helikopterin yaklaşık 12 metre derinlikte balçığa saplandığını tespit etti. Baraja getirilen kurtarma balonları su altına indirildi ve helikoptere bağlandı. Helikopter saplandığı balçıktan kurtarılarak yüzdürülmeye başlandı.

Dün yürütülen çalışmalarda Oleg Agayev ve İanshanlo Lamzar'ın da cansız bedenlerine ulaşıldı. Mehmet Akif Tutuk'un bulunması için barajda dalgıçlarla yürütülen çalışmaların yanı sıra sensörlü drone ile de havza tarandı ancak Tutuk'a ulaşılamadı. Havanın kararmasıyla birlikte ara verilen çalışmalara havanın aydınlanmasıyla birlikte yeniden başlandı. 

VALİLİK AÇIKLADI

İzmir Valiliği'nden bugün yapılan açıklamada Tutuk'un da cansız bedenine ulaşıldığı açıklandı.  Yapılan açıklamada, "Menderes ilçesi Keler Mahallesi'nde Tahtalı Barajı'na düşen yangın söndürme helikopterinde görevli personeli arama kurtarma çalışmalarında 19.09.2023 günü 06.50 itibarıyla son kişi olan Türk mürettebatın cansız bedenine de ulaşılmış, böylece baraj gölündeki 3 mürettebatın tamamının cesedine ulaşılmıştır. Arama çalışmaları sonlandırılmıştır. Cenaze, otopsi işlemleri için Menderes Devlet Hastanesine sevk edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerine yer verildi. (DHA)