Sokak röportajı veren kuryenin işine son verildi: ‘Başka  sebepler’

Sokak röportajı veren kuryenin işine son verildi: ‘Başka  sebepler’

Sokak röportajında günde 14 saat çalıştığını söyleyerek koşullardan şikayet eden Getir kuryesinin işine son verildiği iddia edildi. İddialar üzerine Getir şirketinden yapılan açıklamada, “İş disiplini ile ilgili başka sebeplerle sözleşmesi sonlandırılmıştır. Bu kararın kuryenin daha önce yaptığı açıklama ile herhangi bir ilgisi yoktur” denildi.

Geçen ay gerçekleştirilen bir sokak röportajında “Günde 14 saat çalışıyorum. Bir gayem yok, amacım yok. Ben bunun için mi geldim dünyaya, çalışmak için mi sadece?” sözleriyle sosyal medyada gündem olan Getir kuryesinin işten çıkarıldığı iddia edildi.

Kuryenin işten çıkarıldığı iddiaları üzerine sosyal medya kullanıcıları Getir’e tepki gösterdi. Getir ise tepkiler üzerine yaptığı yazılı açıklamada, kuryenin işine son verilmesinin kendileriyle veya verdiği röportajla ilgisinin olmadığını belirterek “Kişisel Verileri Koruma Kanunu nedeniyle detayları açıklayamasak da Vigo şirketinden aldığımız bilgiye göre iş disiplini ile ilgili başka sebeplerle sözleşmesi sonlandırılmıştır” dedi.

Getir’in konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Getir sistemindeki bir kuryenin yaptığı sokak röportajı sonrası işten çıkarıldığına yönelik paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu kişi esnaf kurye olarak kendi hesabına Virgo şirketi ile çalışmaktaydı. Kurye bahsi geçen açıklamaları 1 buçuk ay önce yapmıştır ve bununla ilgili herhangi bir yaptırıma uğramamıştır. Kişisel Verileri Koruma Kanunu nedeniyle detayları açıklayamasak da Vigo şirketinden aldığımız bilgiye göre iş disiplini ile ilgili başka sebeplerle sözleşmesi sonlandırılmıştır. Bu kararın kuryenin daha önce yaptığı açıklama ile herhangi bir ilgisi yoktur”

‘HİÇBİR GEREKÇE SUNMADILAR’

Cumhuriyet‘e konuşan motokurye, röportaj sonrası kendisine bir yıldırma politikası uygulandığını belirterek, “Dün beni WhatsApp grubundan çıkarmışlar. Arkamdan da ‘Arkadaşımız işi bıraktı’ demişler. Benim haberim yoktu, internet paketim yoktu, o yüzden bakamadım. Ondan sonra arkadaşlarım aramaya başladı, ‘Niye işi bıraktın’ diye. Ben de işi bırakmadığımı söyledim. ‘Gruptan çıkardılar’ deyince işten attıklarını anladım. Ve gerçekten de işten atmışlar. Hiçbir gerekçe de sunmadılar” dedi.

‘KAZA YAPTIM, MOTORUN MASRAFINI BANA ÖDETTİLER’

Kurye, yaşananları şöyle anlattı:

“Beni dün işten fiili olarak çıkardılar. Ama zaten o röportajın ertesi günü çok ters davranmaya başlamışlardı. Baskı yapıyorlardı ve tehdit ediyorlardı. İki lafın başı ‘Bak seni çıkartırız, seni çıkartmadığımıza dua et’ falan gibi laflarla bana baskı uyguluyorlardı. O zaman çıkartamadılar çünkü tepki yiyeceklerini biliyorlardı. O dönem bana tanınmış sayfalardan destek gelmişti ‘Bizim sana desteğimiz var, eğer seni işten atarlarsa kamuoyu oluşturalım’ şeklinde. O yüzden o dönem çıkartamadılar. Ama bana bir yıldırma politikası uygulamaya başladılar. ‘Çıkaramıyorsak, kendi gitsin’ mantığı ile… Örneğin motorla kaza yaptım. Motorun masrafını bana ödettirdiler. Normalde hiçbir kurye veya şoför, kaza yaptığında oluşan hasarı ödemez. Bana ödettirdiler motorun hasarını. Ben de tamam dedim. Benden ‘Ben niye ödeyeceğim, ben çıkıyorum’ dememi bekliyorlardı. Ben de demedim, inadına devam ettim.”

“Ondan sonra, 1 hafta önce müdürümüz beni aradı. ‘Böyle bir durum var, seni işten çıkarmak istiyorlar’ dedi. Ben de, ‘Nasıl çıkartacaklar, çıkartamazlar, tepki alırlar’ dedim. O da ‘Yok, aradan zaman geçtiğini düşünüyorlar, olayın unutulduğunu düşünüyorlar, çıkaratacaklar’ dedi. ‘O yüzden ben senin için bir şans daha istedim, bir daha sakın öyle röportaj falan verme, son şansını da kaybetme’ dedi. Ben de ‘Tamam abi, söz veriyorum, yemin ediyorum yapmayacağım’ dedim. Ve yapmadım da.”

‘ARKAMDAN ‘İŞİ BIRAKTI’ DEMİŞLER’

Dün kendisini işten çıkarttıklarını söyleyen kurye, “1 hafta önce öyle deyip, şimdi işten çıkarmaları dalga geçer gibi oldu. Hadi o gün çıkarsalar gam yemeyeceğim. Dün beni WhatsApp grubundan çıkarmışlar. Arkamdan da ‘Arkadaşımız işi bıraktı’. Benim de hiç haberim yoktu, internet paketim yoktu, o yüzden bakamadım. Ondan sonra arkadaşlarım aramaya başladı, ‘Niye işi bıraktın’ diye. Ben de işi bırakmadığımı söyledim. ‘Gruptan çıkardılar’ deyince işten attıklarını anladım. Ve gerçekten de işten atmışlar. Hiçbir gerekçe de sunmadılar” diye  konuştu.

‘5 SAATLİK ÜCRETİMİ YATIRMADILAR’

“Röportaj sonrası beni arayan bir yetkiliye, geçen ay 5 saatimi eksik yatırdıklarını söylemiştim” diyen motokurye, “Sorumlu kişi olduğu için ona söyledim. ‘Biz neyin derdindeyiz, biz neyin derdindesin kardeşim, üçün beşin lafını mı yapıyorsun? Seni işten çıkarmadığımıza dua et’ dedi. Ödemesi yapılmayan 5 saatim de o şekilde kaldı” ifadelerini kullandı.