Sığınma evinden çıkardığı kadını diri diri yakarak öldüren Can Yılmaz hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemi

Sığınma evinden çıkardığı kadını diri diri yakarak öldüren Can Yılmaz hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemi

Kızının yanında Güllü Yılmaz'ı yakan ve kızının yanmasına da sebep olan Can Yılmaz hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıla kadar hapis cezası istendi.

Diyarbakır'da Can Yılmaz isimli erkek, şiddet uyguladığı için Kadın Sığınma Evi'ne yerleşen Güllü Yılmaz’ı çıkardıktan sonra, 17 Ekim 2019'da çocuğunun gözü önünde yakarak öldürmüştü. Hakim karşısına çıkan erkek hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıla kadar hapis cezası istendi.

Ergani’de, evli olduğu Güllü Yılmaz’ı geçen yıl diri diri yakan Can Yılmaz isimli erkek hakim karşısına çıktı. Güllü Yılmaz’ın, şiddet gördüğü için Kadın Sığınma Evi'ne yerleştiği, fail tarafından sığınma evinden çıkarıldıktan sonra öldürüldüğü belirlendi. Küçük kızının yanında Güllü Yılmaz'ı yakan ve kızının yanmasına da sebep olan erkek hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıla kadar hapis cezası istendi.

Tutuklu sanık, Güllü Yılmaz’ın, iş yerinin servis aracının ön koltuğuna oturması sebebiyle ‘sinirlendiğini’ söyleyerek  “‘Benden ne istiyorsun, yeter kendimi arabanın önüne atacağım’ dedi. ‘Madem ölmek istiyorsun birlikte ölelim’ deyip, benzini evin ortasına döktüm. Eşimin üzerine sıçradı. Elimde çakmak nasıl alev aldı bilmiyorum. Güllü aşağı indi. Yoldan geçenler onu söndürmeye çalışıyordu” şeklinde konuştu.

'BENZİNİ ANNEMİN VE BENİM ÜZERİME DÖKTÜ'

Güllü’nün 12 yaşındaki kızları D. Yılmaz ise tanık olarak verdiği ifadede şunları söyledi:

“Babam, annemi ‘Servis aracının ön koltuğuna neden oturdun’ diye benzin bidonunun kapağını açıp annemin ve benim üzerime döktü. Elinde çakmak vardı, annem de elinden almaya çalışıyordu. Babam çakmağı ateşleyince annem alev topuna döndü. Benim de kolum yandı. Söndürmek için banyoya gittim. Geri döndüğümde annemi odada göremedim. Balkona çıkıp aşağı baktığımda sokağın ortasında yatıyordu. Yoldan geçenler annemi söndürmeye çalışıyordu. Annemin pencereden atladığını anladım.”

D. Yılmaz’ın sağ dirsek, omuz, sağ meme ve sol kalçasının yandığı da Adli Tıp Kurumu raporuyla tespit edildi.

SIĞINAKTAN ÇIKARTIP ÖLDÜRDÜ

Öte yandan dosyada, Güllü’nün olaydan kısa süre önce maruz bırakıldığı şiddete dayanamayıp Kadın Sığınağınma Evi'ne yerleştiği, ancak Can Yılmaz’ın ikna ederek eve dönmesini sağladığı ve son tartışmada da yakarak öldürüldüğü bilgisi yer aldı. Olay yeri inceleme tutanağında ise polisler olay yerine gittiklerinde bilinci açık olan Güllü Yılmaz’ın, polislere son sözünün, “Beni kocam yaktı, üzerime benzin döktü. Çocuklarım size emanet” dediği bildirildi. Güllü Yılmaz’ın vücudunun alev almasıyla balkondan atladığı, yanıklara bağlı gelişen komplikasyonlar sonucu öldüğü de belirlendi.

Can Yılmaz hakkında, “Eşe karşı canavarca hisle öldürmek”ten ağırlaştırılmış müebbet, “Beden ve ruh bakımı yönünden kendini savunamayacak çocuğu öldürmeye teşebbüs etmek”ten de 25 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

DAHA FAZLA