Serdar Akinan'dan çarpıcı iddialar: 'Suriye'nin yağmalanmasında inanamayacağınız isimler var'

Serdar Akinan'dan çarpıcı iddialar: 'Suriye'nin yağmalanmasında inanamayacağınız isimler var'

Gazeteci Serdar Akinan, KRT TV’de “Ne Oldu?” programına konuk oldu. IŞİD ile ilgili bir belgesel çektiğini söyleyen Akinan, bu belgesel çekimi için bulunduğu Suriye'de edindiği bilgileri aktardı. Akinan'ın aktardıkları dikkat çekti.

Gazeteci Serdar Akinan, Suriye'de sanayi tesislerinin ve zeytinyağının yağmalandığını anlatırken bir bakanın kardeşi ile bir gazetenin Ankara temsilcisinin eşinin de bu işin içinde olduğunu söyledi. Akinan, “Suriye'nin en önemli sanayi tesislerinin bulunduğu bölge yağmalandı. Sökülüp fabrikalar getirildi. Bu operasyonu yapan firmanın sahibinden bahsediyorum. Bunun Ankara'daki ilişkileri kim? Bunun eşi, gazeteci hanımefendi kimlerle ne kadar ilişki içinde?” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Serdar Akinan, KRT TV’de “Ne Oldu?” programına konuk oldu. IŞİD ile ilgili bir belgesel çektiğini söyleyen Akinan, bu belgesel çekimi için bulunduğu Suriye'de edindiği bilgileri aktardı.

Akinan, programda şunları söyledi:

"Ben bir belgeselle uğraşıyorum, IŞİD belgeseli, Türkiye'ye IŞİD saldırıları gibi bir şey. 15 gündür ben bölgede, Güneydoğu'da geziyorum. Öyle şeyler konuşuluyor ki... Araziye çıkınca görüyorsun. İnanamayacağınız isimler Suriye'nin yağmalanmasında, çok ünlü bir gazetecinin eşi olduğu söyleniyor. Fabrikayı yağmalamış. Gidiyorsun, çok üst düzey bir, çok üst düzey bir adamın oğlu, PKK'nin kontrol ettiği... (Araya girilip hangi gazeteci olduğu soruluyor) Bir kadın Ankara temsilcisinin eşi, Suriye'nin yağmalanmasındaki şirketin sahibi adam ya... Bir sanayi bölgesi, insanlığa karşı suçlarda yargılanacak boyutta. Bir ülkenin bir sanayi tesisini, ya İzmit bölgesini yağmalıyorsun... Suriye'nin en önemli sanayi tesislerinin bulunduğu bölge yağmalandı. Sökülüp fabrikalar getirildi. Bu operasyonu yapan firmanın sahibinden bahsediyorum. Bunun Ankara'daki ilişkileri kim? Bunun eşi, gazeteci hanımefendi kimlerle ne kadar ilişki içinde?

‘ZEYTİNYAĞI İŞİNİ YAPAN FİRMA BAKANIN KARDEŞİ’

Güneydoğu kaynıyor. Petrol ticareti yapılıyor Güneydoğu'da. Şu anda Suriye'nin kuzeyindeki petroller, ABD şirketleri, oradan Barzani üzerinden geliyor. Barzani'nin kontrolündeki bölgelerden petrol Türkiye'ye geliyor. Ya zeytinyağı işi var inanamazsın. Şu anda zeytin ağaçlarını söküp getiriyorlar. Zeytinyağı işini yapan firma bir bakanın kardeşi. Tonlarca zeytinyağı yağmalanıyor, getiriliyor satılıyor.

‘VEYİS ATEŞ SİNEK…’

Bunları oradaki bürokratlarla konuşuyorum, daha önceden tanıdığım güvenlik aygıtı içindeki insanlar, hem uzman hem de devletin hakikaten yıllardır gelmiş silsile içinde önemli kilit noktasında insanlar. Bir muhabbetim var, 30 yıllık gazeteciyim. Anlatıyor, ya sorma diyor, inanılmaz şeyler oluyor burada diyor. Veyis Ateş'i biz konuşuyoruz. Veyis Ateş sinek. Turbun büyüğü heybede. Neler var? Bütün bu resme baktığımda bir çöküş yaşanıyor şu anda...”