'Sarallar' iddianamesi: Operasyondan haberleri varmış!

'Sarallar' iddianamesi: Operasyondan haberleri varmış!

"Sarallar" operasyonunda Süleyman Soylu'ya "sızıntı" gerekçesiyle bilgi verilmediği iddia edilirken, örgüte bilgi akışı sağlandığına dair bazı telefon konuşmaları iddianamede yer aldı.

"Sarallar" suç örgütüne yönelik operasyon öncesi Bakan Süleyman Soylu'ya "sızıntı" gerekçesiyle bilgi verilmediği iddia edilirken; iddianamede yer alan örgüt yöneticilerinin bazı telefon konuşmaları, kamu kurumlarından kendilerine bilgi akışını olduğunun delili olarak yer aldı.  

"Sarallar" olarak bilinen organize suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyon sonrası hazırlanan iddianameye ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. 169 kişi hakkında dava açılırken, birçok eylemden sorumlu tutulan zanlıların kendilerine yönelik operasyonlara dair önceden haberdar olabildikleri belirtildi.

Hürriyet’ten Musa Kesler’in haberine göre, örgüt yöneticilerinin bazı telefon konuşmaları da kamu kurumlarından kendilerine bilgi akışı olduğunun delili olarak iddianamede yer aldı.

OPERASYON UYARISI

O konuşmalardan biri grubun yöneticilerinden olduğu belirtilen Ahmet Fazlıoğlu ile Eşref Kemal Saral arasında yaşandı ve iddianamede yer aldı. Fazlıoğlu'nun Saral'ı operasyon konusunda uyardığı konuşma şöyle:

A.F.: Dikkat et, ayın 18’inde büyük bir Operasyon var. Bu ay...

E.K.S.: Yapma ya!

A.F.: Bizden 160 kişi alacaklarmış, böyle gelmiş. Böyle bir rakam verilmez yani...

E.K.S.: Dur bir arayayım patronu, Alaattin’i (Saral) bir sorayım. Git derse gideriz şeye.

SÜLEYMAN SOYLU VE SIZINTI İDDİASI

T24 yazar Tolga Şardan, "Sarallar soruşturmasının perde arkasında Soylu ile Aktaş arasında yaşananlar" başlıklı yazısında; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın organize suç örgütü Sarallar'a yönelik operasyonlardan biriyle ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş arasında yaşandığını belirttiği diyalogu gündeme getirmişti. 

Şardan, yazısında; "İddiaya göre; temmuzun son günlerindeki bu görüşmede Soylu, kentin genel güvenlik ve ihtiyaçlarıyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Aynı görüşmede Soylu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş'a yönelik olarak Sarallar Grubu operasyonuyla ilgili kendisine neden bilgi verilmediğini sordu. Soylu'nun eleştirisi üzerine Aktaş, 'Size her söylediğimizde sızıntı oldu' yanıtını verdi" ifadelerini kullanmıştı.

Söz konusu yazı üzerine emniyetten yapılan açıklamada ise iddialar reddedilmiş ve "Teşkilatımız hiyerarşik düzenden asla taviz vermeyen bir yapıya sahiptir" denilmişti.