Sağlıkçılar zamlara karşı iş bıraktı

Sağlıkçılar zamlara karşı iş bıraktı

Sağlık emekçileri memur maaşlarına yapılan ‘sefalet zammına’ karşı iş bıraktı.

Genel Sağlık İşçileri Sendikası (Genel Sağlık-İş), açıklanan memur maaşlarına yönelik 1 günlük iş bırakarak, İzmir Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, "Konuşma zamanı bitti, emeğimizin karşılığını almak istiyoruz", "Yoksulluk sınırı altında yaşamayı kabul etmiyoruz", "Sermayeye değil, emekçiye bütçe" pankart ve dövizleri açıldı.

Açıklamayı yapan Genel Sağlık-İş İzmir Şube Sekreteri Ali Kemal Akgül, kamu emekçisinin, eğitimin, nitelikli işin değersizleştirildiği sisteme karşı sahalarda olduklarını belirterek, 81 ilde iş bıraktıklarını söyledi. Zam ve oranlar konusunda aynı tiyatroların her sene tekrar edildiğini ifade eden Akgül, en düşük devlet memuru maaşının 35 bin TL üzeri olması gerektiğini hatırlattı.

'KONUŞMA ZAMANI BİTTİ'

Akgül, eğitim ve yapılan işin niteliğine göre adil bir skalanın belirlenmesini, 6 aylık “sözde” enflasyon farkı uygulamasına son verilerek, aylık bazda güncelleme yapılmasını, tüm sağlık profesyonelleri için emekliliğe yansıyacak tek kalemde maaş ve daha birçok özlük hakkı taleplerini defalarca dile getirdiklerini anımsattı. Akgül, yandaş sendikalara şu sözlerle yüklendi: "Artık konuşma zamanımız bitti, biz savaşacağız, siz de destek vereceksiniz! Zaman, susma zamanı, tarafsızlık zamanı değildir. And olsun, zaman, uyanış zamanıdır. Zaman, memurun yoksulluğa itildiği ve değersizleştirildiği, bu köhne zihniyete, bu etkisiz sendikacılığa son verme zamanıdır." (MA)

DAHA FAZLA