RTÜK'ten 3 kanala para cezası

RTÜK'ten 3 kanala para cezası

FOX TV, Halk TV ve TELE1'e, RTÜK tarafından para cezası verildi.

İleri Haber

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) iktidara yönelik eleştirilerin yer aldığı meyda kurumlarına verdiği cezalara yenileri eklendi. RTÜK'ün üyesi İlhan Taşçı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; FOX TV, Halk TV ve TELE1'e para cezası verildiğini duyurdu.

FOX TV'ye verilen cezanın gerekçesi "tarafsızlık ihlali", Halk TV'ye verilen cezanın gerekçesi "özgürce kanaat oluşumunu engelleme" olurken, TELE1'e verilen cezada da AKP'li belediyenin Taliban'a yardım göndermesinin eleştirilmesi de cezanın gerekçesi oldu.

TALİBAN ELEŞTİRİSİ DE CEZALANDIRILDI

Taşçı, 3 televizyon kanalına ilişkin verilen cezaların detaylarını şöyle aktardı:

"RTÜK, ana haber sunucusu Gülbin Tosun’un iktidarın kadına yönelik 'okumasın, eve kapansın, çocuk yapsın' anlayışını eleştirmesi nedeniyle FOX TV’ye yüzde 3 para cezası verdi. RTÜK’e göre, iktidarın yanında olursan 'tarafsız', karşısında olursan tarafsızlığı ihlal etmiş oluyorsun!

RTÜK, Ayşenur Arslan’ın sunduğu programda konuk Turgut Kazan ile deprem sonrası 'can pazarında vinç ticareti' haberini değerlendirmeleri ve ölen sayısının farklı gösterilmesini eleştirmeleri nedeniyle de Halk TV’ye özgürce kanaat oluşumunu engellemekten yüzde 3 para cezası verdi.

Merdan Yanardağ ile Prof. Dr. Emre Kongar’ın 18 Dakika programında Şanlıurfa Belediyesi'nin yurt dışından bölge ıslahı için gönderilen yardımların Afganistan’a Taliban’a gönderilmesi kararını eleştirmelerini belediyeyi küçük düşürme sayan RTÜK, TELE1’e de yüzde 3 para cezası verdi…"

AKP HAMZA DAĞ HEDEF GÖSTERMİŞTİ

FOX TV'ye verilen cezada sözleri gerekçe gösterilen Gülbin Tosun, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ sosyal medya hesabından hedef gösterilmişti.

DAHA FAZLA