Reuters'tan Bilal Erdoğan açıklaması: 'Haberimizin arkasındayız'

Reuters'tan Bilal Erdoğan açıklaması: 'Haberimizin arkasındayız'

Yolsuzluk iddialarının yer aldığı habere erişim engeli getirilmişti.

Reuters, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'a ilişkin yolsuzluk iddialarını da içeren habere ilişkin açıklama yaptı ve haberin arkasında olduğunu vurguladı.

VOA Türkçe, AKP'li isimlerin tepki gösterdiği haberin doğruluğuna ilişkin Reuters'tan görüş talep edildiğini belirterek detayları aktardı. Buna göre Reuters sözcüsünden VOA Türkçe’ye gönderilen yazılı açıklamada, "Haberimiz Thomson Reuters Güven İlkeleri ve küresel kamu yararına adil ve doğru habercilik yayınlama yönündeki bağlılığımıza uygun olarak hazırlanmıştır. Haberimizin arkasındayız" denildi.

İDDİALAR

Reuters haber ajansı, ABD ve İsveç'teki yolsuzlukla mücadele yetkililerinin, bir ABD şirketinin İsveç'teki iştirakinin rüşvet planlarıyla ilgili Bilal Erdoğan’ın da adının geçtiği bir şikayeti incelediğini öne sürmüştü. Habere göre şirket, ürettiği bir alkolmetrenin Türkiye’de pazar hakimiyeti sağlamasına Bilal Erdoğan’ın yardımcı olması halinde, on milyonlarca dolar komisyon ödemeyi taahhüt ettiğini iddia etti.

ERİŞİM ENGELİ KARARI

Söz konusu habere AKP'li birçok isimden tepki gelmiş ve 24 saat içerisinde haber içeriğine erişim engeli kararı alınmıştı. 

DAHA FAZLA