'Özgürlük Yürüyüşü'nün programı belli oldu

'Özgürlük Yürüyüşü'nün programı belli oldu

Günde ortalama 30 kilometre yol kat edilmesi planlanan yürüyüşün her gününde ayrı bir tema ele alınacak ve o günün temasına dair mücadele eden yurttaşlar da yürüyüşe katılacak.

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay ve Gezi tutsaklarının hukuksuz şekilde tahliye edilmemesine karşı 1 Ekim’de Hatay’dan Ankara’ya yürümeye başlayacak.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, dün Gezi Davası kapsamında hapis cezasına mahkûm edilen Can Atalay, Osman Kavala, Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman ve Mine Özerden’in mahkûmiyetlerini onadı.

Daha önce de TBMM’nin açılacağı 1 Ekim tarihine kadar TİP Milletvekili Can Atalay’ın tahliye edilmemesi durumunda Hatay’dan Ankara’ya yürümeye başlayacağını duyuran Erkan Baş, dün sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla ¨yargı darbesini kabul etmeyeceğini¨ belirterek 1 Ekim günü Hatay'dan Ankara'ya doğru ilk adımını atacağını ilan etti.

Baş, açıklamasında şu sözleri kullandı:

¨Başta Hatay milletvekilimiz Can Atalay olmak üzere, hapis cezaları onanan tüm Gezi tutsakları nezdinde emekçi halkımızın özgürlüğüne dönük yargı darbesini kabul etmiyorum. Özgürlük için, 1 Ekim günü Hatay'dan Ankara'ya doğru ilk adımımı atacağım. Yalnız olmadığımı, olmadığımızı biliyorum. Saray da öğrenecek!¨

YÜRÜYÜŞ PROGRAMI

Günde ortalama 30 kilometre yol kat edilmesi planlanan yürüyüşün her gününde ayrı bir tema ele alınacak ve o günün temasına dair mücadele eden yurttaşlar da yürüyüşe katılacak.

Yürüyüşün ilk gününde Erkan Baş’a TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, TİP Milletvekili Ahmet Şık, Can Atalay’ın ailesi, arkadaşları ve Hataylılar eşlik edecek.

1 Ekim günü Defne’deki Asi Yaşam Merkezi Sosyal Alanı’nda saat 09.00’da düzenlenecek olan basın toplantısının ardından saat 10.00’da Hatay Meclis Binası önünden başlayacak yürüyüşün ilk günü Samandağ’da sonlanacak.

İkinci gün 09.00’da Samandağ’dan başlayacak olan yürüyüş, Arsuz Kale Köyü’nde sona erecek ve üçüncü gün ise Arsuz Gökmeydan’da son bulacak. 4. gün itibarıyla TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay’ın da katılacağı yürüyüş, Gökmeydan’dan İskenderun’a doğru devam edecek.

Yürüyüşün Hatay sonrasındaki güzergahı ise şu şekilde: Osmaniye, Adana, Konya ve Ankara

YÜRÜYÜŞÜN HATAY PROGRAMI

1 Ekim: Can Atalay’a özgürlük için yürüyoruz

Konuklar: Can Atalay’ın ailesi, arkadaşları ve Hataylı seçmenler

2 Ekim: Hatay’ın barınma sorununa karşı yürüyoruz

Konuklar: Hatay halkı

3 Ekim: Deprem suçları

Konuklar: Mimar-mühendisler, hukukçular

4 Ekim: Hatay’ın su sorununa karşı yürüyoruz

Konuklar: Hatay halkı