Özgür Özel’den ‘yeni anayasa’ çıkışı: ‘Bizde o göz yok’

Özgür Özel’den ‘yeni anayasa’ çıkışı: ‘Bizde o göz yok’

Özel, CHP grup toplantısında ilk kez “genel başkan” sıfatıyla konuştu.  

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 38. Olağan Kurultayı’nda genel başkan seçilen Özgür Özel, partisinin grup toplantısında ilk konuşmasını yaptı. “Yargıtay” krizinin ardından iktidarın yaptığı “yeni anayasa” çağrısına ilişkin konuşan Özel, “Bizde öyle bir göz yok. Seninle birlikte anayasayı çiğnemeye kalkarsam gözüm çıksın” ifadelerini kullandı.

4 Kasım'da gerçekleşen 38. Olağan Kurultayı'nda CHP’nin yeni Genel Başkanı seçilen Özgür Özel, partisinin grup toplantısında genel başkan sıfatıyla ilk konuşmasını yaptı.

‘EMEK İLE SERMAYE KARŞI KARŞIYA GELMİŞSE EMEĞİN YANINDAYIZ’

Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Barolar Birliği bir eylem yaptı onu hep birlikte destekledik. Şimdi bir başka yürüyüş var DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu İstanbul'dan Ankara’ya doğru yürüyor. Takip ediyoruz. Örgütlerimiz Eskişehir'de onlarla yürüyecekler. Vardıklarında ben ve grubum DİSK ile birlikte Ulus'a yürüyeceğiz, yeni yollarla tanışacaklar, yeni kulaklar işitmeye başlayacaklar. Değiştireceğiz bu ülkenin kaderini. Emek ile sermaye karşı karşıya gelmişse emeğin yanındayız!

Bu ülkede kimse AYM kararlarına uymamayı düşünmüyorken durduk yerde Hataylıların oylarıyla seçilen Can Atalay’ın üzerindeki kilidi açmıyorlar. AYM 'Çabuk salın' dedi. Önce alt mahkeme, sonra Yargıtay AYM’ye kafa tuttu. Öyle bir kafa tuttu ki kişisel meseleler, tehditler… Kararda, Kurtulmuş’a had bildirmek var. Kararda milli iradeyi tanımamazlık var. Meclis’e ‘Siz kimsiniz diyen ayar verme’ var.

‘BİZDE ANAYASAYI DEĞİŞTİRECEK GÖZ YOK’

Sayın Kurtulmuş’u aradım, ne olduysa Meclis özel gündemle toplanmadı. Erdoğan, Yargıtay’ın kararına verdiği destekle kalkışmayı… Bu ömrümde gördüğüm en hadsiz darbedir. Bu darbe girişiminde Erdoğan’a meydanı bırakmayız ona dar ederiz, haddini bilsin. Aslında öyle bir iş yapıyor ki, anayasanın 153. maddesi açık, net. Sen anayasanın 153. maddesini yok sayarsan biri de çıkar anayasanın 107. maddesini yok sayar. Sen gücünü anayasadan alıyorsun, bindiğin dalı kesiyorsun.

Şimdi çıkmış diyor ki 'Anayasa değişikliği yapalım'. Sende bu sayı yok. Özel’de de AYM’yi güçsüzleştirecek göz yok. Bizde öyle bir göz yok. Seninle birlikte anayasayı çiğnemeye kalkarsam gözüm çıksın. Anayasalar bugün yapılan, uygulandıkça olgunlaşan aşkın zaman önemli metinlerdir. Herkes için, her doğana yapılır. Bu anayasa Erdoğan’a üretildiği için kriz üretmektedir. İki takımdan birinin başkanı ‘Maçı hakem olarak yöneteceğim’ derse buna kim inanır.”