Özgür Özel’den İYİ Parti’ye çağrı: AKP’den ayrışarak kendi bildirgenizi imzalayın

Özgür Özel’den İYİ Parti’ye çağrı: AKP’den ayrışarak kendi bildirgenizi imzalayın

Özel, CHP’nin haftalık Meclis grup toplantısında konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) haftalık grup toplantısında yaptığı konuşmada, asker ölümleri için imzalanan bildirgeyi hatırlatarak İYİ Parti’ye çağrıda bulundu. Özel, “AKP’den ayrışarak kendi bildirgenizi imzalayın” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İYİ PARTİ’YE ÇAĞRI

Özel’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Zor ve ağır günlerden geçiyoruz. Üst üste aldığımız şehit haberleriyle bir acı yüreğimizi yakarken, aynı üs bölgesinden yeni bir şehit haberleri aldık. Biz evlerimizde rahatça uyurken bayrağımızın dalgalanması için canlarını feda ettiler. Bir ayda 23 evladımız aynı bölgede şehit oldu. Aynı ezberi tekrarlayanlar, aynı ezberi tekrar etmeye bizleri de peşlerine takmaya ve hesap sormamaya davet ettiler.

Bugün o iki bakan gelmedikleri Meclis'e geliyorlar. Bu kez Saadet, Gelecek, Deva, Demokrat partiler imzalamadı ve kendi bildirgelerini sunuyorlar. AK Parti, MHP, İYİ Parti birlikte imza atıyorlar. Sahada üyelerinin Cumhuriyetçi olduklarına hiç şüphe duymadığımız geçmişte birlikte olduğumuz, AK Parti ve MHP'yi eleştiren İYİ Parti'nin bunlardan ayrılıp teröre karşı kendi bildirisini imzalamasını istiyoruz. Aksi takdirde üzüleceğiz. Biz kendimizi biliyor muyuz, biz Atatürk'ün partisi olduğunu, milliyetçi olduğumuzu biliyor muyuz, biz kendimize güveniyoruz kim ne yaparsa yapsın.

‘BAZI TELEFONLARIN GELMEMESİ GELMESİNDEN DAHA KÖTÜDÜR’

Siz iktidar olarak verilen sorumluluğunu yerine getirirseniz, biz gereğini yaparız. Ama biz bilgi ver dediğimizde, kim oluyor derseniz, bizim taleplerimizi ötekileştirirseniz, bazı liderleri arayıp bazı liderleri aramazsanız, siz her şey olmuşsunuzdur ama devlet adamı olamamışsınızdır. Bazı telefonların gelmemesi gelmesinden daha kötüdür. Gelmemesinden gurur duyuyorum.

Bütün oy veren seçmenlere saygı duyarak telefon ediyor, geleceği tahayyül etmek için telefon ediyor. Onun gelecekle ilgili tasarrufunda olmamak CHP için bir onurdur.

Pençe Kilit ile ilgili zafiyet var mıdır? Üs koşulları gerekli korumaya sahip olmadığı için mi saldırılar önlenemiyor? İlave tedbirler alıyor musunuz? Gözetleme ve keşif yeterli midir? Yeterli değilse neden yeterli değildir? Acil sağlık müdahalesi yeterli midir? GATA'nın, askeri hastanelerin kapatılması, altın saatte kurtarılacak birçok Mehmetçiğin ölümüne sebebiyet vermekte midir? 21 aydır Pençe Kilit Harekatı'nda sonuca neden ulaşılamamıştır?

İsveç'in NATO üyeliği için kıyameti koparıp imzayı atan ve Meclis'e gönderen AK Parti'ye şunu soruyoruz. PKK ve YPG'nin birinci destekçisi olduğunu söylediğiniz ABD'yle siz ilişkiler konusunda nasıl bir irtibat kuruyorsunuz? PKK'yı içeriye dönük ABD destekliyor diyeceksiniz hem de İsveç üzerinden ABD ile F-16 pazarlığı yapacaksınız. NATO, PKK'nın karşısında bir müttefik olarak mı iki yüzlü mü davranacaktır, biz bütün müttefiklerimize bunu soruyoruz.

‘GIDA ENFLASYONU TÜRKİYE’DE YÜZDE 72 ARTTI, DÜNYADA YÜZDE 10 DÜŞTÜ’

Ekonomi alanında Türkiye çok kötü yönetiliyor. TÜİK yüzde 72 gıda enflasyonunun arttığını söylüyor. Ama dünya gıda örgütü 2023'te gıda fiyatlarının yüzde 10 düştüğünü açıkladı. Sahte videolar yaptılar, oyu bize vermezsen vatanı böldürecekler deyip, bir kere daha oy alıp iktidarlarını sürdürdüler. 5 vakit ezan okuyan imam ve müezzinlerin özlük haklarını yine CHP savunuyor.

Onlar ezan, bayrak, vatan deyip sizden oy alıp, iktidara geldikleri günden bu yana benzin yüzde 80 artmış, 28 Mayıs'tan bugüne, 14 Mayıs'ta mazot 18.50 idi, şimdi mazot 40 lira. Bu iktidar seçimi geçirene kadar yalanla oyları toplayıp sonra size sırtını dönen iktidardır. Zeytinyağı son bir yılda yüzde 180 zam almış durumda. Memura yüzde 49.25 zam verdiler. ENAG'a göre ise zamlar en az yüzde 80 olmalıydı.

Motokuryeler güvende değil, Somalı madenciler güvende değil, trende olanlar güvende değildi. Bir park yıkılıp da topçu kışlası yapılmasın diyenler güvenden değil. Onların çocukları güvende, onların aileleri güvende, pudra şekerci güvende, ne suçu işlersen işle Süleyman'ın fotoğraf listesine girersen güvendesin.  Sonra bu ülkenin güvenlik sorunu var, sesinizi çıkarmayın. Şunu herkes bilsin: Bir santimetre verilecek toprağımız yok.

‘SOKAKTA GÜVENCEMİZ YOK, HUKUKTA GÜVENCEMİZ YOK’

Terör saldırısı olmasaydı geçen pazar Tandoğan'da olacaktık. Biz bu gidişata dur, artık yeter diyoruz diyecektik. Anayasa yoksa devletin yok olduğunun bilincinde olacağız. Anayasa yoksa emeklinin hakkı yoktur, özgürlükler yoktur. Mesele sadece Can Atalay meselesi değildir. Mesele, birilerinin Anayasa'yı yok sayma, keyfi yönetmedir. Bu ülkede devleti ortadan kaldırıp devleti bir şahsa terk etmenin bedellerini ödüyoruz.

Bunun bedellerini güvende olmayarak ödüyoruz. Sokakta güvencemiz yok, hukukta güvencemiz yok. Memlekette yargıya güven oranı yüzde 22'ye indi. Bu coğrafya üzerinde bin yıldır hayal kuruyorlar. Gerçek beka sorunu her 4 gençten 3'ünün dünyanın en güzel ülkesinde değil dünyanın başka ülkelerinde yaşam hayali kuruyorlar. Gençlerin yüzde 76'sı başka ülkelerde yaşamak istiyorlar. İşte gerçek beka sorunu budur.

‘HEPİMİZ YERİNE SİLİVRİ'DE, BAKIRKÖY'DE YATAN KARDEŞLERİMİZ GÜVENDE DEĞİL’

Somalilinin çarpıp paramparça ettiği motokuryemiz güvende değil. Soma'da her gün ölüme inenler güvende değil. Trakya'da menfezlerin altını seçime giderken hızla doldurdular ve o trende hayatlarını kaybedenler de güvende değil. Hepimiz yerine Silivri'de, Bakırköy'de yatan kardeşlerimiz güvende değil. Ama sarayda sazlı, sözlü yemek verenler güvende. Sarayda milyonlarca ampul yakanlar güvende. Pudra şekerci güvende. Ne suçu işlersen işle, Süleyman'ın fotoğraf listesine girersen güvendesin. İBB'de yüzlerce terörist var diyecek, sonra siyaset diyecek. Bu yüzsüz güvende bizim evlatlarımız güvende değil.

Deprem bölgesinde evleri teslim edecekti, 10 evden 1'ini bölgede bitiremedi. Beyzade sarayda oturuyor o güvende depremzede güvende değil. Güvenlik deyip çocukların açlığını unutanların yepyeni bir milliyetçiliği var. 1 santimetre verecek toprağımız yok. İcap ettiğinde bu millet için kanını akıtmayacak bir tek CHP'li yok. Yok onunla pazarlık ediyorsunuz bilmem ne? Gizli kapaklı işimiz yok ziyaret etmişiz. Ziyarete gideriz ziyarete gelirler.”