Özgür Özel’den ‘Ali Fazıl Kasap’ hakkında açıklama

Özgür Özel’den ‘Ali Fazıl Kasap’ hakkında açıklama

Kasap, Meclis grubu düşen Saadet Partisi’ne geçti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Saadet Partisi’ne katıldığı açıklanan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap hakkında bir açıklama yaptı. Hasan Bitmez'in hayatını kaybetmesinin ardından Saadet-Gelecek ittifakının Meclis'teki grubunun düşmemesi için CHP'li Kasap'ın bütçe görüşmeleri boyunca Saadet Partisi grubunda bulunacağını söyleyen Özel, “Cumhuriyet Halk Partisi kürsü hakkını savunur, muhalefet hakkını, söz hakkını savunur” şeklinde konuştu.

Özgür Özel, CHP Gençlik Kolları ile Manisa’da buluştu. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özgür Özel, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap'ın Saadet Partisi'ne geçici olarak katıldığını vurguladı.

Saadet Partisi Milletvekili Hasan Bitmez'in hayatını kaybetmesinin ardından Saadet Partisi Meclis Grubu'nun düştüğünü ve bütçe görüşmelerinde bu durumun olumsuzluklara neden olmaması gerektiğini vurgulayan Özgür Özel, şunları söyledi:

“Hasan Bitmez hepimizin çok sevdiği, çok değerli bir siyaset arkadaşımızdı. Maalesef, bütçede ilk konuşmasını yaparken, konuşmasını tamamladı, düşerek bir kalp krizi geçirdi. Tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Hem Meclis’teki törene katıldım, hem İstanbul’daki cenaze törenine katıldım. Buradan bir kez daha ailesine, Saadet Partisi’ne, TBMM’ye başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Allah rahmet eylesin.

GEÇİCİ OLARAK KATILDIĞINI VURGULADI

Hasan Bitmez hayatını kaybedince İçtüzük gereğince 20 olması gereken grup üye sayısı 19’a düştü ve Saadet grubunun düşmesi söz konusu. Bugün de bütçe görüşmeleri devam ediyor. Hasan Bitmez sözünü bitirip, düşünce 19 kişiye inen grupta eğer Sadet Partisi sözünü söyleyemez hale gelirse, bu demokrasi açısından da çok ayıp, hele hele Hasan Bitmez’in son nefesine kadar kürsüde sözünü söylemeye çalışan gayreti göz önüne getirilince, kendisinin hatırasına da saygısızlık olur.

Biz bu grubun düşmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bütün muhalefet partilerinin birer milletvekili ile demokrasi dayanışması yapmasını önerdik. Ancak bugün saat 11.00’e doğru henüz bütün partilerin bu kararı alamadığını öğrendik ve 11.00’de görüşmeler başlıyordu. Kütahya Milletvekilimiz Ali Fazıl Kasap, grubumuz adına bir fedakarlık yaparak bütçe görüşmeleri boyunca Saadet Partisi’ne katılıyor. Saadet Partisi her gün 60 dakikalık söz hakkını kullanacak.”