Özgür Özel: Sorumluların arkasına dizilmemeye devam edeceğiz

Özgür Özel: Sorumluların arkasına dizilmemeye devam edeceğiz

Özel, partisinin MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Pençe – Kilit Harekatı bölgesinde 9 askerin yaşamını yitirmesi üzerine düzenlenen olağanüstü Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Sorumluların arkasına dizilmemeye, itiraz etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kuzey Irak'ta 9 askerin hayatını kaybetmesi nedeniyle gerçekleştirilen ardından olağanüstü MYK toplantısı ardından basın açıklaması yaptı.

‘SON BİR AYDA 25 AİLENİN EVİNE ATEŞ DÜŞTÜ’

Asker ölümleri hakkında “Sorumluların arkasına dizilmemeye, itiraz etmeye devam edeceğiz” diyen Özel’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Son bir ayda 25 ailenin evine ateş düştü. İktidar partisi uyarıları dinlemek ve önlem almak yerine ezberlerini tekrar etti. 

Aynı üs bölgesinden 19 şehidimiz var. Birer gün arayla 12 şehit verdiğimizde CHP olarak milli yas ilan edilmesini ve meclisin bilgilendirilmesini istedik. Bölgedeki endişelerimizle ilgili iktidara sorular yönelttik. ‘Artık yeter!’ dedik.

‘KAYMAKAM ACI HABERİ ÇADIRDA VERİYOR AMA GÜVENLİK TOPLANTISI SARAY’DA YAPILIYOR’

‘20 aydır Pençe-Kilit harekatının durumu ve hedefleri nedir? İstihbarat zafiyeti var mıdır? Mevsimsel koşullar sebebiyle ilave tedbirler alınıyor mu? Askeri sağlık sistemi ilga ediliyor mu? Askeri hastanelerin kapatılması bu zafiyette etkili midir?’ sorularını özellikle sorduk. 18 gündür tek bir yanıt alamadık.

Kaymakam gidip acı haberi çadırda veriyor ama güvenlik toplantısı Saray’da yapılıyor. İktidar artık sorumluluğunu gizlemeyecek. Artık yeter, bu millet susmayacak. Şehidin acısı üzerine konuşmayalım diye diye yeni şehitler geliyor. Bunlara sessiz kalmak milliyetçilik falan değildir. Bunlara susmamak milliyetçiliktir. 

‘SORUMLULUK SAHİPLERİ İLE AYNI BİLDİRİNİN ALTINA İMZA ATMAYACAĞIZ’

Bugün 7 saat süren MYK toplantımız ardından durumu değerlendirdik. Bildirimizi yayınladık. Sorumluluk sahipleri ile aynı bildirinin altına imza atmayacağız, A4 kağıdının altında buluşmayacağız.

Her ne kadar ilan etmeseler de, o haklarını 92 yaşındaki Suudi Kralı için kullansalar da yarın yas içindeki milletimizle olacağımız için mitingimizi iptal ettik. Yarın şehitlerimizin yasını tutacağız.

Ayrıca yarın Milli Güvenlik Kurulu Danışma kurulumuzu toplantıya çağırdım. Bu 11 kişilik komisyonun içinde 6 güvenlik uzmanı asker bulunuyor.

Yandaşlarınızı sosyal medyada, hatta kutsal ibadethanede üzerimize saldınız. Peki şimdi ne oldu? O gün atılan imzalar dün akşamki şehitlere engel oldu mu? Biz evlatlarımızın kanı yerde kalmasın demek yerine kanları akmasın diyoruz. Konforlu kaloriferli evlerinden tweet atmakla olmuyor. Eksi 14 derecede can veriyor o çocuklar.

‘ÇADIRDA YAŞAYAN BİR ŞEHİT AİLESİ…’

Şehidimizin Kahramanmaraş'taki evi... Müslüm Özdemir'in ailesinin çadırda yaşadığını Vali Beye yalanlatıyorlar. Ev yok, konteyner var, konteyner buz gibi ve mecburen çadırın içini ısıtarak çadıra geçen bir şehit ailesi. Şehit ailesinin içinde bulunduğu durum ortaya çıkınca çadıra bayrak asmaktan utanmışlar, hemen dezenformasyon diyorlar.

Bugün susarak, bugün sessizlikle durulacak gün değildir. Artık bu düzen değişecek. Sorumlular sorumluluklarını yerine getirene kadar bildiğimizi söylemeye devam edeceğiz.

‘BU DÜZEN DEĞİŞECEK’

Yarın saat 17.00’de Dışişleri Komisyonumuzu da toplantıya çağırdım.

Öte yandan NATO’nun görevi bir üyesinin güvenlik tehditlerine karşı korumaktır. NATO’nun bu konudaki çalışmalarını da yakından takip ediyoruz. NATO’nun en büyük üyesi Amerika’dan tutun en yeni üyesine kadar herkesi bağladığını belirtmek isterim.

Bugün susarak, ezberleri tekrarlayarak, hiçbir şeyi değişmeyeceğini kabul ederek durulacak gün değildir. Bu düzen değişecek.”