Özgür Özel: Sizi meşrulaştıracak hiçbir imza atmayacağız

Özgür Özel: Sizi meşrulaştıracak hiçbir imza atmayacağız

Özel, partisinin Meclis’teki grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında “ortak bildiri” tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Özel, “Milli yas ilan edilmeden, gerekli bilgilendirme yapılmadan sizi meşrulaştıracak hiçbir imzayı atmayacağız” ifadelerini kullandı.

Özgür Özel, CHP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) haftalık grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kuzey Irak’taki Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde çıkan çatışmada öldürülen 12 askerden biri olan Enis Budak’ın cenazesinde yaşanan provokasyonu hatırlatan Özel, Budak’ın amcasının “Özgür Bey bizim ailenin de çocuğudur, Manisa’nın da çocuğudur. Onunla da gurur duyarız” sözleri nedeniyle teşekkür etti.

‘SUUDİ ARABİSTAN KRALI ÖLDÜĞÜNDE 3 GÜN YAS İLAN ETTİLER’

Özel, iktidarın provokasyona ilişkin tutumunu ise şöyle eleştirdi:

“Birileri kendi sorumluluklarını örtmek ve kendi sorumluluklarına ortak etmek için hesap içine girdiler ve bir büyük algı operasyonunun ilk günlerini yaşadığımızı vidan sahibi herkese hissettirdiler. Biz 12 askerimizin nasıl şehit olduğunun millete anlatılmasını, Cumhurbaşkanı ya da Milli Savunma Bakanı eliyle Meclis'in bilgilendirilmesini talep ettik.”

‘SİZİ MEŞRULAŞTIRACAK HİÇBİR İMZAYI ATMAYACAĞIZ’

Ölüm haberlerinin ardından 3 günlük ulusal yas ilan edilmesini istediklerini ancak iktidarın “oralı olmadığını” söyleyen Özel, “Daha önce bu yetkiyi Suudi Arabistan Kralı ölünce 3 gün kullanmışlardı” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Her zaman olduğu gibi 2 paragraf yazının altına imza atıp terörü kınamak istediler. Yas ilan etmeyelim, ne yaşandığını anlatmayalım ama A4 kağıda imza atıp kınama yapalım. Milli yas ilan edilmeden, gerekli bilgilendirme yapılmadan sizi meşrulaştıracak hiçbir imzayı atmayacağız.

Zorlu bir döneme giriyoruz. Göğüs göğse mücadele edeceğiz. Onlardan korkmuyoruz ama bu partinin arkasında durduğunu düşündüğünden bir dost ateşi almak dışında hiçbir endişesi yoktur, kimseden korkmuyoruz.

‘MUHALEFET, İKTİDARIN POZİSYONUNA GÜÇ VERİYORSA MUHALEFET SORGULANIR’

1984'ten beri kaç bildiriye imza attık? Neyi başardık, neyi çözdük? Bundan sonra ne ezbere iktidar var ne de ezbere muhalefet var. Faşizme, 'Sen neden böyle yapıyorsun' denmez. Mikroba, 'Sen neden hasta ediyorsun' diye sorulmaz. Muhalefet, iktidarın pozisyonuna güç veriyorsa o ülkede iktidar değil muhalefet sorgulanır. Sorumluluğumun farkındayım.

Elbette sorularımız var. 20 aydır Pençe-Kilit operasyonu şehit geldikçe hatırlanıyor. Bu operasyonun amacı ne, hedefi ne? Ulaştıysa neden oradayız, ulaşmadıysa neden ulaşmadı? Bu şartlarda koruyamıyorsak Mehmetçiğin hayatı için başka tedbirler alınması gerekmiyor mu?”

‘CHP OLARAK YENİ BİR YOL AÇIYORUZ’

HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nun, federasyon, eyalet sistemi ve özerklik gibi yönetim modellerinin tartışılması gerektiğine yönelik açıklamasına sessiz kalan AKP ve MHP liderlerini de eleştiren Özel, Devlet Bahçeli'ye “Hadi bakalım Bahçeli, sen de bu sistemlerin iyi yönlerini anlat o zaman” diye seslendi.

Özel konuşmasını, “CHP olarak yeni bir yol açıyoruz. Yolumuz doğrudur ve bu yolda cesaret ve kararlılıkla yürüyeceğiz” diyerek sonlandırdı.