Özel’den ‘Yargıtay’ açıklaması: 'Darbe girişimidir'

Özel’den ‘Yargıtay’ açıklaması: 'Darbe girişimidir'

Özel, CHP'nin olağanüstü “yargı krizi” toplantısının ardından konuştu.

Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına ilişkin partisinin düzenlediği toplantının ardından açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, “Darbe girişimidir, halkı bu kalkışmayı bastırmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

CHP, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili ve Gezi tutuklusu Can Atalay için “hak ihlali” kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından olağanüstü toplandı.

‘HALKI BU DARBE GİRİŞİMİNİ BASTIRMAYA DAVET EDİYORUZ’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, toplantının ardından partisinin TBMM'deki grubunda yaptığı açıklamada, kararın TBMM'ye, anayasaya ve AYM'nin tüzel kişiliğine karşı bir darbe girişimi olduğunu vurguladı.

Özel, "Bu kriz MHP-AKP krizidir. Kriz, AKP içindeki kliklerin krizidir. Bu Yargıtay eliyle Anayasayı kaldırma girişimidir. Halkı bu kalkışmayı bastırmaya davet ediyoruz. Sokaklarda direneceğiz, meydanlarda direneceğiz, bu hukuksuzluğa teslim olmayacağız" diye konuştu.

‘TARİH SUSANLARI DA DİRENENLERİ DE YAZACAKTIR’

Özel, "Tüm hukukçuları, tüm akademisyenleri tepkilerini göstermeye davet ediyorum. Gün susma günü değildir. Tarih susanları da yazacaktır, direnenleri de yazacaktır. Tüm halkımızı bu darbe girişimine karşı direnmeye davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Tüm siyasi partileri yargıdaki son gelişmeleri incelemek adına gizli oturum yapmaya davet edeceklerini kaydeden CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Önerimiz kabul edilmezse CHP olarak TBMM’de adalet nöbeti tutacağız, STK'ları, diğer partileri ve halkı direnmeye davet ediyoruz" dedi.