Ogün Samast, adını değiştirmek için başvuruda bulundu

Ogün Samast, adını değiştirmek için başvuruda bulundu

Samast, koşullu salıverilme kapsamında 15 Kasım’da tahliye edilmişti.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Hrant Dink’in katili Ogün Samast, Akçaabat Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yazılı dilekçeyle başvurarak adının değişmesini talep etti.

Hrant Dink'in katili Ogün Samast, Bolu F Tipi Cezaevi'nden koşullu salıverilme kapsamında 15 Kasım'da tahliye edilmişti. Tahliyesinin ardından Samast hakkında, “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlanıp, 17 Kasım'da iddianame düzenlenmişti.

İddianamede, Ogün Samast’ın 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi istenmiş, dosya daha sonra hukuki ve fiili irtibat nedeniyle İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in de arasında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davayla birleştirilmişti.

Tahliyesi sonrası memleketi Trabzon'da yaşayan Ogün Samast, 6 Aralık'ta İstanbul'daki davada ifade vermek için Akçaabat Adliyesi'ne gelmişti. Samast, Akçaabat 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya katılmıştı.

Ogün Samast hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasına hükmeden mahkeme, gelecek celse duruşmaya katılması için Akçaabat 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ne müzekkere yazılmasına ve savunmasının alınmasına hükmetmiş ve davayı 6 Mart 2024'e ertelemişti.

ADININ DEĞİŞMESİNİ TALEP ETTİ

Akçaabat Adliyesi'nde SEGBİS aracılığıyla savunması alınacak olan Ogün Samast'ın, ismini değiştirmeye karar verdiği ortaya çıktı. Son davada tutuksuz yargılanan Samast'ın, Akçaabat Asliye Hukuk Mahkemesi'ne yazılı dilekçeyle başvurarak, adının değişmesini talep ettiği öğrenildi.