Nisan ayında patronlara 67,5 milyar TL'lik teşvik

Nisan ayında patronlara 67,5 milyar TL'lik teşvik

Şirketler için 67 milyar 584 milyon 765 bin 928 TL'lik teşvik belgesi düzenlendi.

Patronlara yönelik ayrıcalıklar içeren teşviklerin listesi yayımlandı. Bin 309 şirkete 67 milyar 584 milyon 765 bin 928 TL'lik teşvik belgesi düzenlendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın patronlara yönelik ayrıcalıklar içeren "yatırım" adı altında sağlanan teşviklerine ilişkin Nisan 2023 verileri, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre nisan ayında bin 309 şirkete yatırım teşviği verildi.

Evrensel'de yer alan habere göre patronlara yönelik teşviklerin önemli bir kısmını, şirketlerden vergi alınmaması anlamına gelen "KDV istisnası" oluşturdu. Yine ön plandaki teşviklerden biri de "gümrük vergisi istisnası" oldu.

Patronlara yönelik ayrıcalıklardan bir diğeri ise ise emekçilere bir gün dahi istisna yapılmayan "sigorta primi" için oldu. Çok sayıda şirkete "sigorta primi işveren hissesi" muafiyeti tanındı. Ek vergi indirimleri, yatırım yeri tahsisi gibi teşviklerin yanı sıra sermayeye yönelik yeni kıyaklardan "faiz desteği" de teşvikler listesindeki yerini aldı.

67 milyar 584 milyon 765 bin 928 TL'lik toplam yatırımın hangi oranlarda devlet kasasından karşılanacağının detayları ise açıklanmadı.

DAHA FAZLA