NASA eski çalışanı: Mars'ta yaşamın olduğuna dair kanıtı çoktan bulduk

NASA eski çalışanı: Mars'ta yaşamın olduğuna dair kanıtı çoktan bulduk

NASA eski çalışanı Gilbert Levin’a göre Kızıl Gezegen’de yaşamın olduğuna dair kanıt çoktan bulundu.

Eskiden Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı’nda (NASA) çalışan bilim insanı Gilbert Levin, "NASA’nın 1976 yılında gerçekleştirdiği ‘Viking’ misyonu sırasında evrende yalnız olmadığımızı zaten öğrendik" dedi.

Scientific American’a dikkat çeken açıklamalarda bulunan Levin, "1976 yılında NASA, deney yapmak ve anlık olarak görüntü alabilmek için Kırmızı Gezegen’e iki gezici göndermişti. Bu aynı zamanda ABD’nin Mars’ın yüzeyine ilk kez bir uzay aracı indirdiği tarihti. Benim de görev aldığım ‘Labeled Release’ adlı biyoloji deneyinde olumlu sonuçlar saptandı" dedi.

Levin, 10 Ekim 2019’da yayınladığı yazısında Dünya’da sıkça kullanılan bir mikroorganizma testinin o zamanlarda pozitif sonuç verdiğini söyledi. İki Viking aracı da mikroorganizma bulmayı başarmıştı.

'1970'TEKİ DENEYLERİN SONUÇLARI GENİŞLETİLMELİ VE BENZER TESTLER YAPILMALI'

Deney kapsamında, Mars’tan alınan toprak örneğinin azot bazlı bir besin çözeltisi ve benzersiz bir radyoaktif karbon bileşiği ile karıştırıldığını söyleyen Levin, topraktaki mikroorganizmaların ‘şaşırtıcı bir şekilde’ besinleri metabolize ettiğini ifade ediyor.

Buna rağmen NASA, Kızıl Gezegen’in çorak topraklarında yaşayan mikroorganizmaların varlığına dair net bir kanıt bulamadı. Levin, toprak örneklerini Dünya’ya geri göndermek yerine, 1970’teki deneylerin sonuçlarının genişletilmesi ve benzer testlerin yapılması gerektiğini düşünüyor.

DAHA FAZLA