Metin Lokumcu davası ertelendi

Metin Lokumcu davası ertelendi

Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin açılan 13 sanığın yargılandığı davanın 8. duruşması görüldü.

İleri Haber

Artvin'in Hopa ilçesinde, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu 31 Mayıs 2011 tarihinde, kent ziyareti sırasında düzenlenen protestolarda polisler tarafından sıkılan biber gazından etkilenerek hayatını kaybeden devrimci öğretmen Metin Lokumcu'nun ölümüne ilişkin başlatılan yargılamada 8. duruşma bugün görüldü. Mahkeme öncesi heyetin tümü değişti.

Ara kararını açıklayan mahkeme; keşif ve bilirkişi taleplerinin bu aşamada reddine, tanıkların neden dinlendiğine dair açıklama yapılması için süre verilmesine ve tutanak polislerinin dinlenmesine karar verdi. Dava, 26-27 Ocak'a ertelendi. 

Davanın 1 Temmuz’da görülen bir önceki duruşmasında sanık polis Taner Ballı, "Gaz kullanımından önce herhangi bir uyarı yapıldığını duymadım. Bizim sorumlu amirimiz Erol Darcan’dı. Bize gaz kullanın talimatı da Darcan’dan geldi" demişti. Savcı, olayın yaşandığı günde gazların usulüne uygun kullanılıp kullanılmadığı konusunda rapor talep etmişti.

DURUŞMA BAŞLADI

Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin açılan davanın 8. duruşması bugün Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Lokumcu’nun kardeşi Mete Lokumcu’nun konuşmasıyla başladı. Davada 13 sanık polis "taksirle ölüme neden olmak" suçundan yargılanıyor. 

MAHKEME HEYETİ DEĞİŞTİ

"Metin Lokumcu Davası" adlı Twitter hesabından yapılan bilgilendirmede, mahkeme heyetinin tamamen değiştiği belirtildi. Öte yandan "Sanık polisler arkalarındaki güçle pişkin pişkin konuşuyor. Bizim arkamızda halk var onların arkasında kim var herkes biliyor" denildi.

'TEK DERDİM ADALETİN SAĞLANMASI'

Duruşmada söz alan Metin Lokumcu'nun oğlu Ulaş Lokumcu, "Sizle ilk defa karşılaşıyoruz. Ama biz sekizinci kez geliyoruz. Keşke bütün sanıklar da burada olsaydı. Tek derdim burada adalet sağlanması. Her seferinde aynı şeyleri konuşmak ailem işin gerçekten çok zor. Elinizi vicdanınıza koymayın. Yasalar ne diyorsa, ona göre adalet gelsin istiyoruz. Umarım bu dava adalet ile biter" dedi.

'KEŞİF TALEP EDECEĞİZ'

Duruşmada söz alan Avukat Meriç Eyüboğlu, "Keşif talep edeceğiz. Çünkü olay mahalli olmayan bir yerde dava görüyoruz, güvenlik gerekçesiyle buraya taşındı. Sanıklar orayı bilmiyorum, burayı görmedim diyorlar. Keşifte dinlenmesini istediğimiz tanıklar var. Bu tanıkların hepsi Metin Lokumcu’nun o gün yanında olan insanlar" dedi.

Mahkeme başkanı ise "İki grup arasındaki mesafelerle alakalı benim de kafama takılan şeyler var. O alanın krokisi yok örneğin" ifadesini kullandı.

Savcılık, bu aşamada keşif talebinin reddi yönünde mütalaa verdi.

ARA SONRASI TANIKLAR DİNLENDİ

Duruşma, verilen aranın ardından 12.15 itibarıyla yeniden başladı. Sanık polis avukatı, "Emri verenler burada değil emri uygulayanlar burada diyorlar. Bu konuda katılıyorum. Emri verenler de burada olmalıydı" dedi.

''BAŞBAKAN'IN MİTİNGİ HOPA'DA YAPILMAYA UYGUN DEĞİLDİR' DİYE RAPOR HAZIRLANDI'

Tanık olarak dinlenen eski Artvin Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu'nun ifafesi şöyle:

"Ben bu olayın başından sonuna kadar hatta olaydan öncesinden beri hem görgü tanığım hem bilgi tanığıyım. Olaydan 4 gün önce 26 Mayıs’ta, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Artvin’de miting yapacaktı. Bizler de 'Hopa’da yapalım' diye konuşuyorduk çünkü Başbakan'ın yapacağı biliniyordu. Yani olaydan çok öncesinden bu biliniyordu.

'Başbakan’ın mitingi Hopa’da yapılmaya uygun değildir' diye güvenlik birimleri bir rapor hazırlıyor. Buna rağmen o mitingin Hopa’da yapılmasını istediler. Sayın Başbakan Sarp Sınır Kapısı’ndan geçerek Gürcistan ziyareti sonrası Hopa’ya geldi. Mitingden önce yol boyunca seçim afişlerimizin tamamı kaldırıldı.

Başbakan'ın miting alanı ile Hopa Meydanı arasındaki mesafe 200 metre kadardır. Arada polis araçları var. İki alanda birbirini göremiyor zaten Herkes horon oynuyordu. Ben de izliyordum. Sayın Başbakan daha gelmemişti. 2 askeri helikopter belirdi, saat 11’e geliyordu. O helikopterler meydanın üzerinden alçak uçuş yaptı ve korku yarattı.

O sırada ne olduğunu anlamadan, bir anda gaz ve su geldi. Namus şeref sözü verdim. O sırada hiçbir uyarı yapılmadı, yapılsaydı duyardım. Bizzat ben oradaydım. Üst geçitten dönemin kaymakamı ve güvenlik görevlileri alanı izliyordu."

'OTOPSİ SIRASINDA METİN LOKUMCU'NUN ÜZERİNDE DARP İZLERİ GÖRDÜM'

Çorbacıoğlu'nun ardından tanık olarak dinlenen CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan'un ifadesi şöyle:

"Olayın olduğu gün seçim dönemiydi. Olay anında ben Yusufeli’nde seçim çalışmasındaydım. Hopa ilçe başkanımız beni arayarak ciddi olaylar olduğunu söyledi. Çalışmamı yarıda bırakarak Hopa’ya döndüm.

Hopa’ya geldiğimde olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığını gördüm. 'Metin Lokumcu’yu kaybettik' dediler. Hastaneye gittik hemen. Orada çok ciddi bir kalabalık var. Otopsiye ben de girdim avukat olarak. O gün orada olan Osman Lokumcu, Metin Lokumcu’nun gaza maruz kaldığını ve polisin muamelesini anlattı.

Otopsi sırasında Metin Lokumcu’nun üzerinde darp izleri gördüm. Savcıya bunların tutanağa geçilmesini istedim."

ARA VERİLDİ

Verilen aranın ardından bir kez daha başlayan duruşmada ara karar açıklandı. Mahkeme; keşif ve bilirkişi taleplerinin bu aşamada reddine, tanıkların neden dinlendiğine dair açıklama yapılması için süre verilmesine ve tutanak polislerinin dinlenmesine karar verdi.

Duruşma, 2 gün olarak 26-27 Ocak tarihlerine ertelendi.