Metin Lokumcu davası ertelendi

Metin Lokumcu davası ertelendi

Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin açılan 13 sanığın yargılandığı dava ertelendi.

İleri Haber

Artvin'in Hopa ilçesinde, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu 31 Mayıs 2011 tarihinde, kent ziyareti sırasında yapılan protestolarda polisler tarafından sıkılan biber gazından etkilenerek hayatını kaybeden öğretmen Metin Lokumcu’nun davasında 5’inci duruşma Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Metin Lokumcu’yu "Taksirle ölüme neden olmak" suçundan yargılanan 13 sanıktan polis Taner Ballı duruşmada hazır bulundu. Duruşmaya Lokumcu’nun ailesi, avukatları ve çok sayıda baro temsilcileri katıldı.

Sinop Nükleer Karşıtı Platform Derneği, İkizdere Çevre Derneği, Çevre Mühendisleri Odası yönetim kurulu adına Ahmet Dursun Kahraman, Hemşin Yaşam Derneği ve Ordu Çevre Derneği ile Yeşil Artvin Derneği adına Başkan Nur Neşe Karahan davaya katılım taleplerini dilekçe olarak dosyaya sundu.

Heyet çevre ve doğa savunucusu dernek ve kurumların davaya katılım taleplerini reddetti.

SANIK POLİS BALLI: BİZE GAZ KULLANIN TALİMATI DA EROL DARCAN’DAN GELDİ

Metin Lokumcu davasının 5’inci duruşmasında sanık polis Taner Ballı’nın savunmasıyla Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Sanık Ballı, “Geçici görevle Erzurum’dan görevlendirildik. Erzurum Çevik kuvvet ekibiyle 50-60 kişi, İş bankası ile inşaat arasında görevlendirildik. Ben gazcı olarak bulunuyordum. Bizim olduğumuz yerin önünde bir basın açıklaması gerçekleşti. Önce TOMA suyla müdahalede bulundu. Sonrasında bize doğru tabureler atıldı. Arkasından bize talimat geldi ve gaz kullanmaya başladık. Metin Lokumcu’yu tanımam. Olay anında şahıs şahıs kişileri ayırmak da mümkün değil. O esnada gaz kullanıldıktan sonra bir arkadaşım yaralanmıştı, onun kullandığı aleti alarak ben kullandım” dedi.

Sorumlu amirlerinin Erol Darcan olduğunu söyleyen Ballı, “Bize gaz kullanın talimatı da Erol Darcan’dan geldi” diye belirtti.

Mahkeme heyeti ve avukat Sercan Aran polis Ballı’ya olay gününe dair fotoğrafları göstererek sorular yöneltti.

Gazların kullanımı sırasından uyarı yapılıp yapılmadığı sorusuna sanık Ballı, “Herhangi bir uyarı yapıldığını duymadım” diye yanıt verdi.

Savcı, gazların usulüne uygun kullanılıp kullanılmadığı konusunda iç güvenlik uzmanlarından oluşan bilirkişi heyetinden rapor alınmasını talep etti.

Talebin ardından mahkemeye ara verildi.

Aradan sonra başlayan duruşmada söz alan katılanlardan Neşe Gürhan, “Olayı hatırlamadıklarına ilişkin beyanlarını kabul etmiyorum. Sanıklar bizimle evcilik oynamasınlar” dedi.

SAVCININ TALEBİNE İTİRAZ

Ardından söz alan Av. Sercan Aran ise, “Bugün Artvin’de bir heyelan meydana gelmiştir. Bu heyelanda insanlar hayatını kaybetmiştir. Metin Lokumcu böyle heyelanlar meydana gelmesin diye mücadele etmiş bir kişidir. O yüzden bu dosya ihtimamla takip edilmek zorundadır” ifadelerini kullandı.

Savcının, gazların usulüne uygun kullanılıp kullanılmadığı konusunda iç güvenlik uzmanlarından oluşan bilirkişi heyetinden rapor alınması talebine de itiraz eden Aran, Türkiye’de böyle bir meslek tanımının olmadığını eski emniyet mensuplarının kendilerine böyle bir unvan verdiklerini söyledi. Aran, bir rapor alınacaksa farmakolog, kardiyolog ve göğüs cerrahisi uzmanlarından oluşan bir heyetten alınması gerektiğini ifade etti. 

30 EYLÜL’E ERTELENDİ

Dava avukatları, ayrıcı sanıkların “emri ondan aldık” dedikleri dönemin Hopa Kaymakamı Abdullah Aktaş hakkında da suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti de, mahkeme başkanının değişmesinden kaynaklı bütün taleplerin bir sonraki duruşmada değerlendirilmesine hükmetti. Duruşma 30 Eylül’e ertelendi.