Metin Lokumcu davası ertelendi

Metin Lokumcu davası ertelendi

Metin Lokumcu'nun hayatına kaybetmesinde sormluluğu bulunanların yargılandığı davada "adalet" talebi sürüyor...

İleri Haber

Devrimci öğretmen Metin Lokumcu'nun, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu 2011'de, Artvin'in Hopa ilçesine yaptığı ziyaret sırasında düzenlenen protestolarda polisler tarafından sıkılan biber gazından etkilenerek hayatını kaybetmesine ilişkin açılan dava, Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Davanın, 18 Şubat’taki duruşmasında, mahkeme heyeti, duruşmaya gelmeyen iki sanık polis, Erol Darcan ve Taner Ballı’nın zorla getirilmesine, sanıklar Abdullah Aktaş’ın ve Mehmet Yüksel’in duruşmada dinlenmesi talebinin reddine karar vermişti.

Bugün görülen duruşmada dönemin Erzurum Çevik Kuvvet Amiri Erol Darcan duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşma, daha önceki sanık polislerin emri aldığını söylediği kişilerden olan Darcan’ın sorgulanmasıyla devam etti.

Öte yandan duruşmayı Türkiye İşçi Partisi (TİP) avukatları ve TİP Trabzon İl Örgütü de takip etti.

'MÜDAHELE EMRİNİ KAYMAKAM VERDİ'

Twitter'da Metin Lokumcu Davası hesabının aktardığına göre, sanık Erol Darcan, "Erzurum ilinden 74 kişiyle ben de dahil hareket ettik. Bir gün önce Hopa’ya vardık. Bir gün önce ilçe emniyetiyle temas kurduk. Orada bir basın açıklaması olacağı söylendi. Akşam il emniyet ve ilçe emniyet müdürüyle bir toplantı yapıldı. Ertesi gün belirtilen saatte görev aldım. İlçe emniyet müdür o gün anons yaptı. Kaymakam bey müdahele emri verdi. Emir bana telefon ile Fatih Ünlü tarafından iletildi. Miting alanında görevli olduğum için ben karşıya geçtim. Sonra ölüm haberi geldi ve olaylar daha da arttı. Erzurum’dan gelen 4 kişi gaz kullandı. Müdahale emrini dönemin Hopa kaymakamı ilçe emniyeti aracılığıyla verdi" dedi.

Darcan, mahkeme başkanı tarafından yöneltilen 'olay gününe ait gazın yoğun olduğu fotoğraftaki gazı kimin attığı' sorusuna, "Burada Erzurum ekibi görülüyor ancak biz neden kendi ayağımızın dibine gaz atalım" yanıtını verdi.

Mahkeme başkanı ayrıca, Erol Darcan’a gaz kullanan sivil giyimli kişinin kim olduğu sorusunu yöneltti. Darcan, "Başbakan’ın öncü korumalarından biri olabilir" diyerek yanıtladı.

‘SAĞLIK PROBLEMİ YOKTU, GAZLA ÖLDÜRÜLDÜ’

Mahkemede bulunması gereken ve hakkında zorla getirilme kararı olan sanık polis Taner Ballı'nın bir sonraki celse duruşmada hazır bulunmasına ve salonda savunmasının alınmasına karar verildi.

Duruşmada dinlenen Metin Lokumcu’nun kardeşi Mete Lokumcu ise abisinin daha önceden bilinen bir kalp rahatsızlığının olmadığını belirterek, "Abim ambulanstan inince, sol omuzdan göbeğe kadar bir iz vardı" diye konuştu.

Eşi Gülay Lokumcu ise, eşinin hiçbir sağlık problemi olmadığını, gazla öldürüldüğünü savundu.

DAVA ERTELENDİ

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ve HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özel davaya katılım talebinde bulundu.

Milletvekillerinin davaya katılım talepleri heyet tarafından reddedildi.

Davanın 1 Temmuz 2022 tarihine ertelendmesine karar verildi.